Recuperare pe termen lung dupa luxatie

11-10-2014
Calex
Nu este medic/terapeut
Calex
Buna ziua. Am 26 de ani si anul trecut si anul acesta am suferit la ambii genunchi, prima data la stangul, a doua oara la dreptul luxatii. Prima luxatie, la genunchiul drept mi-a fost pus la loc de baietii de pe Smurd, a doua, cea de la stagul sa repus singur. Dupa ambele luxatii am stat in ghips si orteza si apoi numai orteza (la a doua) timp de 3 saptamani cu recomandare repaus si apoi recuperare fizio kineto terapie. Prima data am facut recuperarea la un cabinet, apoi acasa cu un kinetoterapeut(care s-a mutat in alt oras) si a fost mai bine ca am lucrat exact pentru intarirea tuturor muschilor din picioare, fapt ce nu l-am facut prima data. Insa am in continuare dureri la vreme rea si nu sunt foarte stabila pe picioare (uneori ma dezechilibrez la propriu), nu pot umbla foarte mult (inainte mergeam kilometri pe jos si nu obosea genunchiul) ca efectiv cedeaza genunchiul drept si mi se opreste piciorul.
Mi-am luxat genunchii in situatii care par total aiurea (prima data m-am intors sa iau niste foi, eram la servici, a doua oara m-am intins dupa pahar cu apa).
Mi-as dori ca un medic ortoped sa imi recomande ceva pentru intarirea muschilor din picioare, va rog sa ma ajutati, ma dor uneori si talpile ingrozitor si laba piciorului. Mentionez ca la varsta de 14 ani am mai avut o luxatie dar am stat doar o saptamana cu o fasa dupa recomandarea unui chirurg ca in orasul meu nu exista medic ortoped.
Nu doresc operatie pentru ca multora le-a facut mai mult rau decat bine, de aceea va rog sa imi recomandati ce sa fac (kinetoterapie cu kinetoterapeut bun, ceva unguent care sa intareasca muschii si oasele etc)
O zi frumoasa si linistita!
1 comentarii
0
11-10-2014, ora 15:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Trebuie sa facem o diferenta fundamentala intre luxatia de genunchi, diagnostic de o gravitate extrema (ce necesita interventie chirurgicala de urgenta), si luxatia laterala a rotulei, cu totul diferita ca prognostic...
Nu cred ca ati avut luxatie de genunchi, ci doar luxatie laterala a rotulei...
Trebuie sa discutati cu kineto-terapeutul sa va intariti preponderent vastul medial, cel care asigura o "centrare" dinamica a rotulei.
Este evident ca nu se pune problema de """ceva unguent care sa intareasca muschii si oasele""", inca nu s-a inventat inca asa ceva, fiind chiar inimaginabil...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: