Recuperare medicala la mandibula fracturata

14-01-2008
costy1
Nu este medic/terapeut
costy1
Buna ziua. Acum 5 saptamani copilul meu a fost atacat pe strade de doi golani care l-au lovit cu pumnii in mandibula.Radiografia a aratat ca are fractura in ambele parti ale mandibulei. A fost nevoie de operatie si apoi fixarea mandibulei de maxilar cu un aparat.Astazi au fost indepartate sarmulitele care fixa aparatul.Numai ca acum copilul nu poate deschide gura (ceea ce mi se pare normal). Ce nu stiu( si aici va rog sa ma ajutati) este : cum se poate face recuperarea, ce exercitii trebuie sa faca pentru a putea vorbi ca inainte, pentru a putea manca normal ? Va multumesc anticipat.
4 comentarii
0
11-05-2008, ora 00:00
mandibula
Nu este medic/terapeut
mandibula
nu e nicio problema.. si eu am fost in aceeasi situatie intr-o saptamana mi-am reveni(puteam deschide gura si vorbi normal), cu mancarea a fost mai greu dearece de obicei te dor dintii dar trece in 5-6 zile...doctorul mi-a zis sa fac cate 10 dechideri de gura la in intervalu de 30 min...tinsa mentionez k eu am fost si operat si mi-am revenit complet dupa 7-9 zile de la inlaturarea sarmulitei..sanatate
0
27-12-2010, ora 17:06
Cosmin151
Nu este medic/terapeut
Cosmin151
buna ziua ma numesc cosmin si am o fractura de mandibula, dupa operatie a fost umflata falca si ma durea am urmat tratamentul cu calmante si oxacilina si apoi totul a fost ok, acum la 2 sapt dupa operatie mam trezit dimineata cu falca iar umflata si cu aceeasi durere nu stiu ce se intampla de ca m-am imfectat iar ce ar trebui sa fac si cat timp dureaza pana scap de problemele astea multumesc
0
30-04-2014, ora 01:29
nutzul
Nu este medic/terapeut
nutzul
Am si eu o intrebare ! am fractura de mandibula si am fost imobilizat timp de 4 saptamani cu sarme, astazi mi-au fost scoase dar inca simt acolo un joc unde este fractura, atunci cand deschid gura, ca si cum nu s-ar fi prins foarte bine ! este ceva normal sa simt aceasta mobilitate in zona fracturii atunci cand deschid gura? este normal sa am acest joc, stiu ca doar ce mi-au fost scoase sarmele si tocmai de aceea va intreb, daca aveti si niste sfaturi pentru mine sunt binevenite, va multumesc mult !!
0
22-12-2018, ora 20:31
CosminCsm
Nu este medic/terapeut
CosminCsm
Cum a fost pana la urma, s-a fixat?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: