Recuperare fractura de calcaneu

01-05-2010
Pustan mircea
Nu este medic/terapeut
Pustan mircea
Buna ziua am suferit o fractura de calcaneu stang SANDERS grad 3 am fost operat dupa care am stat cu piciorul in ghips 3 luni.Am dat jos ghipsul si mi s-a recomandat sa nu calc pe picior inca 4 saptamani si sa fac bai sarate.Mentionez ca oricum eu nu pot calca pe picior.Intrebarea mea este daca recuperarea recomandata este suficienta sau ce fel de recuperare presupune o astfel de fractura si in cat timp ar trebui in conditii normale sa pot merge fara carje?Va multumesc.
17 comentarii
0
13-05-2010, ora 12:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In general, o fractura calcaneana corect operata permite inceperea tratamentului de recuperare, cu sprijin podal progresiv (mers) inca din saptamana a 5-a de la operatie, permitand o recuperare cvasi-totala la circa 8 saptamani post-operator.
In cazul D-voastra, situatia trebuie analizata in functie de examenul clinic si radiologic actual.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
27-11-2011, ora 17:13
europrest
Nu este medic/terapeut
europrest
buna seara domnule doctor marius uscatu
am si eu o rugaminte la dumneavoastra sa imi dati un sfat. am avut o operatiede fractura de calcaneu cu deplasare, am avut de doua ori gips cu unul am stat 45 de zile si cel de-al doilea gips grafin 30 de zile si lam scos.acum pot sa merg putin schiopatand fara carje.intrebarea este ce trebuie sa fac in continuare.precizez ca nu ma doare cand merg dar am senzatia ca nu ma pot tine pe el si este umflat nu exagerat o seara placuta in continuare si astept un sfat de la dumneavoastra!
0
27-11-2011, ora 17:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In general, o fractura calcaneana corect operata (montaj stabil) exclude cu desavarsire orice imobilizare gipsata si permite inceperea tratamentului de recuperare, cu sprijin podal progresiv in piscina (mers) inca din saptamana a 5-a de la operatie, permitand o recuperare cvasi-totala la circa 7-8 saptamani post-operator (mers cvasi-normal).
In cazul D-voastra, situatia trebuie analizata in functie de examenul clinic si radiologic actual.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
27-11-2011, ora 17:21
europrest
Nu este medic/terapeut
europrest
buna seara
deci sa inteleg ca am purtat gipsul degeaba?
0
27-11-2011, ora 17:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu trebuie sa regretati nimic: asta este nivelul medicinii romanesti, prin urmare nu aveati o alta sansa..
Situatia trebuie analizata prin examen clinic, coroborat cu Computer-Tomograf-ul initial si cu cel actual.
Eu am tratat nenumarati pacienti cu fracturi de calcaneu, chiar daca au fost tratati intr-un mod similar cu al D-voastra.
Putem lua legatura direct pentru continuarea tratamentului (de fapt, nu fac altceva decat sa va trimit la un kineto-terapeut priceput in aceasta patologie, si care dispune si de mijloacele necesare).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
13-12-2011, ora 21:50
europrest
Nu este medic/terapeut
europrest
buna seara
ma puteti ajuta si pe mine cu un sfat am avut piciorul in gips 3 luni dupa o operatie de calcaneu si dupa ce lam scos din gips pot sa merg nu ma doare dar este cam umflat in zona gleznei ce ma sfatuiti sa fac sa revina la normal o seara placuta in continuare !
0
13-12-2011, ora 22:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In general, o fractura calcaneana corect operata (montaj stabil) exclude cu desavarsire orice imobilizare gipsata si permite inceperea tratamentului de recuperare, cu sprijin podal progresiv in piscina (mers) inca din saptamana a 5-a de la operatie, permitand o recuperare cvasi-totala la circa 7-8 saptamani post-operator (mers cvasi-normal).
In cazul D-voastra, situatia trebuie analizata in functie de examenul clinic si radiologic actual.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
12-01-2012, ora 12:21
ionteodor
Nu este medic/terapeut
ionteodor
Buna ziua, Am suferit o fractura de calcaneu cu deplasare; am fost operat si mi s-a introdus un surub pt. fixarea calcaneului. Totul a mers f. bine. Acum, dupa 5luni de la operatie, pot sa merg aproape normal, in sensul ca trebuie sa mai lucrez putin pt. mobilizarea articulatiei. Intrebare: trebuie sa fac o noua operatie pt. a scoate acel surub sau il pot lasa acolo pe termen nelimitat ? Va multumesc.
0
12-01-2012, ora 12:28
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Raspunsul depinde de situarea, pozitia anatomica, marimea si diametrul surubului, materialul din care este confectionat, dar si de datele personale: varsta, greutate, status ocupational si sportiv, antecedente de toate genurile etc etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
1
01-02-2012, ora 11:25
costelino63
Nu este medic/terapeut
costelino63
Buna ziua domnule doctor,
fratele meu a avut o fractura de calcaneu cu deplasare, in urma cu 4 luni.
A fost operat si i s-a introdus o tija prin batere cu ciocanul.
Dupa scoaterea tijei si vindecarea ranii a ramas pana in prezent cu osul calcaneului crescut (umflat) in spate pe o portiune rotunda de 3 cm, mult fata de cum era inainte de accident. Doreste sa stie ce este de facut.
Multumesc,
0
01-02-2012, ora 12:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Sunteti sigur ca este vorba despre o fractura de calcaneu si nu una a tibiei sau femurului??
Este absolut imposibil de operat cu ajutorul tijei o fractura de calcaneu, cu deplasare subtaliana. Acest tip de fractura necesita o placa speciala si suruburi, in vederea reconstituirii suprafeteti articulare subtaliene posterioare si a formei calcaneului, un os deosebit de complex.
Astept detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
11-02-2012, ora 11:24
ungureanu adi
Nu este medic/terapeut
ungureanu adi
Buna ziua, d-le doctor! In luna octombrie am fost operat la picior in urma unei fracturi de calcaneu cu deplasare.Am stat internat 3 sapt cu un fixator extern dupa care acesta a fost scos si am avut piciorul in ghips pana la inceputul lunii ianuarie. Am facut niste sedinte de fizioterapie in urma carora mi s-a imbunatatit mobilitatea dar nu pot sa calc cu toata greutatea pe el (ma ajut de carje). Vreau sa mai precizez ca acum forma anatomica a calcaiului nu mi se pare chiar normala si este putin umflat. Daca se poate vreau un sfat despre ce as putea face in continuare. Va multumesc!
0
05-01-2013, ora 11:34
vladimir ovidiu
Nu este medic/terapeut
vladimir ovidiu
Buna ziua, pe 24 noiembrie am suferit un accident auto in italia si am fost operat la calcai pe 4 decembrie. Din cat am inteles am avut fractura de calcai si la interventia medicala din actele care le am este trecut Osteosintesi con placca ( placa de ficxare, tradus pe google) materialul este titan, mentionez ca nu prea inteleg italiana, am fost acolo in vacanta la fratele meu. Nu am ghips permanent ci doar o valva cum ii zic ei acolo, se poate da jos si o scot zilnic pentru a dezinfecta operatia si o dau cu iod. astazi 5 ianuarie inca nu este vindecata operatia, arata bine si mi-au spus inainte de sarbatori cand am plecat ca trebuie tinut respectivul ghips 30 de zile. As dori daca se poate sa imi explicati cam despre ce este vorba ca sincer nu am inteles nimic de la ei si am un pic de teama, in special cu operatia mai ales ca a trecut o luna de la operatie si nu este inca vindecata. Multumesc anticipat
1
02-05-2013, ora 21:03
sorin01
Nu este medic/terapeut
sorin01
Buna ziua in urma cu 3 lunii am suferit o fractura de calcaneu care nu a necesitat operati decat doar oreducere ortopedica(modelare sub rahioanestezie) pot sa zic ca calc normal pe el nu ma doare dar mi se umfla foarte dare in zona gleznei cand il obosesc.as vrea sa imi dati niste sfaturi ce sa fac sa reduc acea umflatura..sau cat timp o sa mi se mai umfle piciorul.VA MULTUMESC ASTEPT RASPUNSUL DVS
0
03-02-2015, ora 00:07
Seb 1976
Nu este medic/terapeut
Seb 1976
buna, am fost operat acum un an, ruptura calcaneu deplasare...au pus suruburi Titan etc.inca schiopatez si uneori am dureri.mentionez ca am facut si terapie dar aveam dureri mari dupa exercitii si am redus exercitiile.mentionez ca sunt fumator.Domnule doctor; credeti ca ar fi bine sa reincep fizioterapia?mai pot spera la un mers mai bun?.Va multumesc
0
11-08-2016, ora 17:05
Andrei.Livinschi
Nu este medic/terapeut
Andrei.Livinschi
Buna ziua va salut si vin cu o intrebare legata de fractura de calcaneu fara operatie..pe data de 30 august trebuie sa ma prezint la medic si vreau sa va intreb daca voi putea pune piciorul in calcai pt ca pe data de 31 seara doresc sa plec la eforie sud la mare si sa profit si de o recuperare mai rapida. voi putea conduce sau imi trebuie un calcai de silicon sau ceva de genul...va multumesc.pe data de 27:06:2016 internare la urgenta si cu vizita la medic pe 30:08:2016
0
20-06-2017, ora 17:48
Decebal Gabriel
Nu este medic/terapeut
Decebal Gabriel
Pe 19 septembrie 2016 am fost operat de fractura de calcaneu cu infundare talamica la piciorul stang. Am avut 4 brose transcalcaneo-astragaliene. Am stat cu piciorul imobilizat pana pe 3 noiembrie, cand au fost scoase brosele si ghipsul. Am inceput sa merg cu carje si mai apoi cu baston. Acum in luna iunie inca se mai unfla glezna si gamba si resimt dureri mari la nivelul gleznei, iar intre operatie si degetul mic, zona e permanent amortita. Am obezitate de gradul II. Ce tratament se mai poate aplica? Am facut fizioterapie si masaj local.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul