Recuperare dupa operatie monturi

23-04-2014
mariusfrancu
Nu este medic/terapeut
mariusfrancu
In urma cu 8 luni m-am operat de monturi la dr Andrei Ioan Bogdan. Medic foarte serios, care ofera foarte multa incredere. Problema este ca recuperarea a fost cam grea, am mers bine dupa 5 saptamani, si am luat pantofi dupa 3 luni. In prezent ma gandesc sa ma operez si la celalalt picior, dar ma intreb daca nu cumva exista si alte metode chirurgicale cu recuperare mai rapida. S-a operat cineva in Austria sau Germania ca sa ne dea o parere, despre protocolul lor de recuperare. Eu am calcat pe picior dupa 7 zile cu o gheata speciala si am mers cu ea 4 saptamani. Dar bine bine in ce vreau eu dupa 3 luni.
5 comentarii
1
23-04-2014, ora 14:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Exista mai multe procedee chirurgicale, fiecare avand avantaje/dezavantaje.
Ceea ce conteaza finalmente este numai rezultatul la 1 an, in materie de corectie a deformatiei, de reluare a activitatilor normale, de absenta a complicatiilor etc.
Cea mai ridicata rata de succes dupa aceste interventii nu este nicidecum in spatiul anglo-saxon, ci in spatiul francez.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
05-08-2018, ora 18:05
Filiche
Nu este medic/terapeut
Filiche
Bună ziua!am fost operată de alluce valgo in octombrie 2015 la piciorul stâng si în 2016 aprilie la dreptul (precizez motivul a fost durerea)In 2017 au început durerile si degetul mare se suprapunea din nou.Am încercat părerea la alt medic; răspunsul, , ți-au distrus picioarele, ,..A urmat alt oraș, alt medic, același răspuns.In sfârșit al treilea mi-a dat două alternative:1.nu mai faci nimic si suporți durerea ori 2.mergi la Padova Italia unde sunt cei mai buni.Octombrie 2017 m-am operat la stângul, martie 2018 dreptul.Am făcut toate controalele, totul bine.Din iunie ne-am întors acasă, picioarele mi se umflă, mă dor si nu știu ce să fac.Va rog din suflet îndrumați mă ce să fac.Multumesc!
1
05-08-2018, ora 20:58
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Raspunsul depinde, evident, de examinarea clinica si radiologica.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
05-08-2018, ora 21:06
Filiche
Nu este medic/terapeut
Filiche
Mulțumesc!
1
05-08-2018, ora 21:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Ii cunosc personal pe colegii din Padova, intr-adevar sunt foarte buni.
A spune ca sunt "cei mai buni", cu tot respectul pentru ei, este departe de realitate. La ora actuala, "tonul" in aceasta chirurgie il dau colegii din Franta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar monturile?
  • Monturile la picioare - de ce apar și cum se tratează?
  •