Recuperare dupa operatie debosteosinteza

26-01-2015
Crixtinat
Nu este medic/terapeut
Crixtinat
Buna, in urma cu 3 saptamani mi s-a efectuat o operatie de osteosinteza cu placuta si suruburi de titan in urma unei fracturi cu deplasare a metatarsianului 5. Recuperarea consta in mentinerea imobilizarii in orteza care inlocuieste ghips-ul, si deplasare cu ajutorul a 2 carje si interzis spijinul podal.Ceea ce ma ingrijoreaza este ca accidental, incercand sa urc o treapta cu ajutorul carjelor, mi-am pierdut echilibrul si am calcat pe piciorul afectat cu talpa ortezei. Am simtit durere pe moment, dupa care a trecut. Locul taieturii chirurgicale arata ok, insa intrebarea mea este 's-a afectat procedura de osteosinteza, oare e posibil sa se fi deplasat osul de cum este fixat cu placuta? Astept raspuns pentru ca imi fac mari griji pana la urmatoarea radiografie care trebuie sa o fac peste o saptamana. Va multumesc
3 comentarii
0
26-01-2015, ora 18:39
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Principial, ar trebui sa aveti raspunsul cat mai rapid (radiografie de control), si nu peste o saptamana (poate fi prea tarziu pentru remedierea unui de-bricolaj).
Ce tip de fractura ati avut, deoarece fracturile metatarsianului 5 se opereaza rarissim (0, 01% din cazuri)???
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
26-01-2015, ora 18:52
Crixtinat
Nu este medic/terapeut
Crixtinat
Va pot trimite radiografiile pe care le am pana in preznt pe un mail?
0
26-01-2015, ora 19:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Perfect, aveti mail-ul cand faceti "click" pe poza mea aici, pe site.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul