Recuperare dupa operatie de hernie inghinala

03-11-2013
tudd
Nu este medic/terapeut
tudd
Salutare, au trecut 7 luni de cand m-am operat de hernie inghinala si vreau sa ma apuc iar de sport (de cand m-am operat nu am facut niciun efort fizic pt ca mi-a fost frica).
Cu ce as putea sa incep? eu ma gandeam la alergare usoara.
Astept parerile voastre.
PS am 17 ani
1 comentarii
0
18-12-2013, ora 00:52
Kinetoterapeut Florescu Emil
Identitate neconfirmată
Kinetoterapeut Florescu Emil
Indicat ar fi sa evitati efortul fizic care poate duce la compromiterea interventiei chirurgicale.
Nu sunt recomandate sporturile, care faciliteaza aparitia compresiunii abdominale: culturism, haltere, sporturi de contact. Recomandat ar fi sa urmati exercitii de gimnastica si de respiratie care va vor ajuta sa va tonifiati musculatura abdominala.
Inotul de asemenea este benefic, practicarea alergarii usoare de asemenea avand putine contraindicatii.
Adaptarea efortului la specificul situatiei si la starea de sanatate permit atingerea dezideratului de intarire a sanatatii, in conditii de siguranta.
Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum recunoști hernia inghinală și cum evaluezi gravitatea ei
  • Un număr mai mare de pași zilnic reprezintă o bună metodă de a evita complicațiile postoperatorii
  • Operația nu se închide - ghidul pacientului operat
  • Un nou scor prezice cu acuratețe riscul de insuficiență hepatică postoperatorie
  • Umflătură după operație (umflăturile postoperatorii)
  • Un simplu test ocular poate identifica pacienții la risc de disfuncții cognitive postoperator
  •