Recuperare dupa operatie de hernie..

04-05-2011
Sas Madalin
Nu este medic/terapeut
Sas Madalin
Am facut o operatie de hernie inghinala...
Sunt fotbalist si as vrea sa stiu daca intr-o luna as putea sa merg la antrenamente si sa ma antrenez pt a face parte din lot...?
7 comentarii
0
04-05-2011, ora 22:47
elena raluca
Nu este medic/terapeut
elena raluca
Hristos a inviat ! Imi pare rau, dar raspunsul este NU.Recuperarea este laborioasa(in baza gravitatii herniei).Efortul se va face gradual, iar o luna de zile este putin;trebuie vazut daca rana nu supureaza, e inchisa bine, etc.Depinde si cand a fost facuta si operatia.Sanatate multa.
0
05-05-2011, ora 17:55
Sas Madalin
Nu este medic/terapeut
Sas Madalin
In cat timp as putea sa ma intorc pe iarba..?

La inceput ceva mai usor, alergari, gimnastica, 2-3 pase daca nu ma jeneaza ?
0
06-05-2011, ora 11:27
elena raluca
Nu este medic/terapeut
elena raluca
Madalin, daca tu te simti bine, pt. cele mai usoare exercitii(fara sa te extenuezi)poti incepe dupa o luna(tinand sub observatie si operatia);e ciudat ca intrebi toate astea, de obicei la externare medicul scrie in biletul de externare(si la cum esti tu de curios, cred ca deja l-ai intrebat pe medic cand te poti intoarce "pe iarba").Ar fi bine sa tii cont de recomandarile medicului;eu nu sunt in masura ssa spun ca in ziua X te poti apuca din nou de fotbal, deoarece nu poti sa valutez evolutia operatie, iar pt.nu a face greo greseala mai bine citesti din nou pe biletul de externare recomandarile, sau intrebi medicul de familie care cred ca stie cum " merge " operatia(doar te duci la pansat, NU?).Sanatate multa si ai rabdare pana la vindecarea completa(pt. a nu avea mai tarziu probleme).
0
06-05-2011, ora 22:23
Sas Madalin
Nu este medic/terapeut
Sas Madalin
Sunt disperat, intr-o luna jumate am finala campionatului de juniori..
0
07-05-2011, ora 10:24
elena raluca
Nu este medic/terapeut
elena raluca
Am inteles, dar crede-ma ca sanatatea vine mereu pe primul loc.Mai bine nu joci acum, decat sa-ti faci complicatii care te vor tine departe de "iarba "si pt.alte campionate.Sanatate multa.
0
07-05-2011, ora 12:51
Sas Madalin
Nu este medic/terapeut
Sas Madalin
Multumesc mult pt informatii...La revedere.
0
18-05-2011, ora 12:57
Sas Madalin
Nu este medic/terapeut
Sas Madalin
Nu pot sa imi fac scaunul la deja au trecut 5 zile de cand am fost operat si nu pot sa merg la treaba mare
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul