Recuperare dupa fractura de tibie.

12-06-2012
andreicarja
Nu este medic/terapeut
andreicarja
Am in 15 ani si acu.m cateva luni am suferit o fractura de tibie la ski.De pe partie am fost la spitalul din acea zona, unde mi s-a spus ca nu e ceva grav si ca nu e nevoie de operatie.A doua zi doctorul mi-a pus picoarul in ghips mi-a facut radiografii si a zis ca e bine.Dupa externare, la cateva zile tata a consultat un alt medic care a spus ca piciorul nu este cum trebuie, asa ca peste inca cateva zile am fost la o clinica de ortopedie care mi-au spus acelasi lucru si ca trebuie sa ma opereze.Nu mai stiu sigur diagnosticul...fractura tibie 1/3 medie(din cate imi amintesc).Peste 1 saptamana m-au operat si mi-au pus o placuta(nu e tija...asa se numeste din cate am auzit pe acolo) cu 7 suruburi.In primele 3 saptamani de dupa operatie am purtat o atela ghipsata, apoi am fost la control mi-au scos fierele si mi-au pus complet piciorul in ghips. Dupa inca 3 saptamani am fost din nou la control, fiindca a evoluat foarte bine totul mi-au scurtat ghipsul pana dedesupt de genunchi ca sa pot sa pasesc.Au mai trecut 4 saptamani, totul era bine asa ca in sfarsit dupa 2 luni si 22 de zile de dupa operatie mi-au dat ghipsul jos.Am 13 zile de cand sunt fara ghips, si de 6 zile merg incetisor fara carje chiar daca ma doare glezna, talpa piciorului si degetele.Dupa cum mi s-a spus e din cauza timpului indelungat in care a stat imobilizata.
Intrebarea mea este: E vreo problema daca pasesc fara carje chiar daca ma doare? si cam cat ar fi timpul in care ma pot recupera sau daca pot sa il scurtez cu un tratament ceva?
Multumesc anticipat!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul