Recuperare

29-06-2015
Ralu Marin
Nu este medic/terapeut
Ralu Marin
Buna ziua! Numele meu este Marin Raluca. Va solicit ajutorul si parerea in legatura cu o problema pe care o are fetita mea la piciorul stang. Pe data de 29 mai a venit de la gradinita, spunand ca o doare piciorul. Mai exact, nu calca cu toata talpa.ci se sprijinea mai mult pe calcai, tinand degetele in sus. In acel moment, am mers cu ea la Budimex, la Ortopedie. Dna doctor care a preluat-o ne-a sugerat sa i se faca radiografie, in urma careia a reiesit ca are o fisura a degetului mic, de la piciorul stang. In urma radiografiei, fetitei mele i s-a pus o cizmulita de gips, urmand sa revenim la control dupa doua saptamani, ceea ce am si facut. La acest control a mai facut o radiografie, dupa care a mai stat inca o saptamana cu acea cizmulita. In total, fetita mea a stat trei saptamani cu piciorul in gips, perioada in care am evitat deplasarea, si am avut grija sa nu se sprijine pe picior. Dupa ce au trecut aceste trei saptamani, am revenit la dna doctor. I s-a facut o noua radiografie si dumneaei a constatat ca nu mai are acea fisura. Ca sfaturi, ne-a recomandat sa avem grija sa nu alerge, sa nu faca miscari bruste, mai ales ca a avut aceasta pauza in miscare. Azi, la o saptamana dupa ce a scapat de gips, fetita mea nu merge normal, in sensul ca merge schiopatand, ca si cand ar mai avea ceva la picior. Daca o apas in locul unde a fost fisura nu o doare. La baita am pus-o sa indoaie degetele, i-am facut masaj, dar parca ii e teama sa calce normal. Cand merge, calca cu piciorul stang spre exterior, exact in pozitia in care a stat cu piciorul cat a fost in gips.Recunosc ca m-a speriat gandul ca s-ar agrava situatia daca ar calca sau daca s-ar sprijini in el cat a avut gipsul si i-am tot spus sa aiba grija ca are buba la picior. Intrebarea mea este: dupa cat timp isi va reveni si va merge normal? Va multumesc mult de tot!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.