Recent operata-Status post histerectomie totala

15-07-2013
Melinte Mihaela
Nu este medic/terapeut
Melinte Mihaela
Am fost operata de: Status Posthisterectomie Totala, Endometrioza, SDR Aderential. Cat timp dureaza recuperarea, ce analize trebuie sa fac, ce tratament trebuie sa urmez dupa aceasta operatie, ?
1 comentarii
0
23-08-2013, ora 01:03
alinushaa
Nu este medic/terapeut
alinushaa
Buna Mihaela,
Recuperarea dureaza in jur de 3 saptamani.Doctorul iti v-a zice intre o sapt si 2 sapt.Eu am fost operata de 2 ori.Prima data am fost operata la 22 de ani(laparascopie) si tratamentul care mi-a fost dat au fost anticonceptionale care trebuia sa le iau ptr 3 luni ai am terminat prin a le lua 7 luni.Dupa primele 3 luni mi s-a zis sa le iau 9 luni dar efectele anticonceptionalelor nu mi-au priit f mult.Le-am schimbat de 3 ori si pana la urma m-am dat batuta.Dupa prima operatie mi-au incetat durerile de spate care erau insuportabile dar totusi au ramas alte dureri.
A doua operatie, in care mi-au ars endometriosa, am facut-o acum 5 luni si vreau sa zic ca regret enorm.Imediat dupa 3 sapt mi-au inceput durerile de spate care disparusera dupa prima operatie iar durerile de ciclu faceau sa imi tremure picioarele.Mi s-a recomandat sa iau Diphereline ptr 6 luni.Le iau deja de 4 luni si vreau sa zic ca inca mai simt dureri din cand in cand.Nu sunt puternice dar inca le mai simt.E ciudat sa nu ai ciclu ptr un timp atat de lung dar sunt in stare sa fac orice fel de tratament sa pot ramane insarcinata.In prima luna in care am facut injectia mi-a venit ciclul dupa 5 zile si m-am speriat de moarte, dar a doua luna a fost in regula.Acum astept intalnirea cu doctorul al finalul celor 6 luni sa vedem ce se intampla dupa ce termin injectiile.
Sper ca nu am lungit povestea prea mult si sa iti fie de ajutor.Si sper ca nu te-am descurajat.E bine ca ai facut-o, iti va mai ameliora durerile dar din pacate nu dispar complet :(
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul