Reactii discopatie lombara???

01-08-2011
vic1955
Nu este medic/terapeut
vic1955
In urma cu aproape doi ani, a aparut o durere in muschii picioarelor, durere asemanatoare cu febra musculara. Intrucat, merg zilnic de ani buni, 45-50 min in ritm alert nici nu se pune problema de asa ceva. Am mers la medicul de familie care mi-a dat trimitere la neurolog. Toate testele de sange, AST, ALT, uree, creatinina, vhs, hemoleucograma, CK, CKMB, GGT, TSH T3, T4, calciu, magneziu, potasiu, dozare crom, precum si electromiograma si test osteoporoza au fost in limite normale Concluzie? stres, suprasolicitare. Problema este ca durerile au devenit mult mai puternice, senzatia de febra musculara a aparut si in abdomenul inferior(ca dupa multe ridicari de picioare), o presiune in zona rectului, asemanatoare cu senzatia de defecare( nu se intampla asa ceva) si DURERE de mijloc destul de suparatoare. De data aceasta mi s-a recomandat RMN coloana lombara.Exista o legatura intre durerea de mijloc si senzatiile mele din abdomenul inferior si muschi? Ce asi mai putea face?
Am 170 cm si 74 kg-55 ani.Multumesc.
2 comentarii
0
01-08-2011, ora 10:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Simptomele descrise de D-voastra sunt comune in sindromul compresiv lombar (de tip hernie de disc, stenoza canalului lombar).
Consultati un neurochirurg inainte de efectuarea RMN-ului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
01-08-2011, ora 18:11
vic1955
Nu este medic/terapeut
vic1955
Buna ziua.
Multumesc, domnule doctor, ptr raspunsul dvs.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.