Razele cu infrarosu au efecte asupra sistemului nervos?

06-12-2008
deznan.toni
Nu este medic/terapeut
deznan.toni
Buna ziua,
Am o problema si va rog sa ma lamuriti daca gresesc cumva. Am achizitionat un aparat de incalzit cu infrarosu in dormitor(consuma energie electrica). E un sistem foarte confortabil si trebuie sa recunosc ca de la instalarea lui dorm foarte bine. Dupa citeva saptamini am observat ca memoria mea o ia razna si vederea e tot mai slaba(dimineata ma scol cu ochii umflati). Deci mi-a scazut puterea de concentrare si uit lucruri foarte recente. Adevarul este ca eu maconfrunt cu niste boli acumulate in timp. Mi-am pierdut un rinichi(dr.) am virusul Bsi D si am probleme cu somnul sau mai bine zis aveam. Am dureri mari de cap la ceaiul de Menta si la Silimarina. Tratamentele pentru ficat sunt aceleasi de ani de zile si nu iau nimic in plus. Cred ca numai de la razele cu infrarosu mi se trage. Va rog ajutati-ma.Va multumesc.
6 comentarii
0
07-12-2008, ora 09:28
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Razele infrarosii sunt o parte din lumina naturala a soarelui, sunt o forma de energie radianta utilizate mult in medicina datorita multiplelor efecte benefice asupra organismului, printre care : ajuta sistemul imunitar, reduce durerea, grabeste cicatrizarea ranilor, ajuta la o mai buna oxigenare a tesuturilor etc..Deci nu acestea iti produc probleme.Spui ca ai ramas cu un singur rinichi si ca dimineata te trezesti cu ochii umflati...Cand ai facut ultima data teste renale ca sa vezi cum functioneaza rinichiul ramas?Si nu ceaiul de menta si silimarina iti dau dureri mari de cap.E posibil ca tot de la rinichi sa ti se traga sau chiar de la ficat.Deci sfatul meu este sa faci din nou analizele pentru rinichi si ficat si o ecografie ca sa vezi cum mai stai.Si, deasemeni foarte important este sa respecti regimul alimentar prescris.Numai bine!
0
15-03-2011, ora 14:17
mihai nego
Nu este medic/terapeut
mihai nego
@deznan. toni. Vad ca ati achizitionat un panou radiant in infarosu pt incalzirea dormitorului. Puteti va rog sa imi spuneti daca sunteti multumit, a meritat investitia, este suficient pt a incalzi camera sau e doar in completarea caldurii oferite de calorifer. Imi construiesc o casa si as vrea sa folosesc astfel de panouri ca sistem de incalzire, si as vrea sa aflu parerea celor care au deja, sa nu merg doar pe recomandarile celor care comercializeaza asa ceva. Va multumesc si va doresc multa sanatate.
0
19-03-2011, ora 13:57
deznan.toni
Nu este medic/terapeut
deznan.toni
Referitor la achizitionarea unei surse de incalzire radiante(cu infrarosu), situatia e in felul urmator: eu am achizitionat din Germania o astfel de sursa sub forma de sfera cu diametrul de cca. 60cm. Este de 700w si e mai eficient decit panourile, dar si mai scump(1450 euro). La o camera de 4, 5m/4, 5m nu face fata iarna la -10grade. Mentine la 17-18 grade. E prevazut cu termostat. Si in tara sunt citeva firme care comercializeaza asa ceva din productii proprii, dar sunt rudimentare si neeficiente(Cluj, Brasov). Sunt panouri de peste 1000W, dar nu au eficienta unei sfere si consumul e mai mare. Sotia mea a avut probleme cu reuma, artrita pe care le-a neutralizat, nu mai are dureri si se odihneste f. bine. Ajuta la mai multe probleme de sanatate. Raspuns pt. mihai nego
Multumesc pentru urare!
0
19-03-2011, ora 14:23
deznan.toni
Nu este medic/terapeut
deznan.toni
In urma unei banale pietre la rinichi, am ramas fara rinichi si m-am ales cu doi virusi(B si Delta)in urma transfuziei. De la 35 de ani ma lupt sa supravietuiesc. De cca. trei ani folosesc tratamentul domnului dr. Eltes de la Oradea care e foarte eficient in bolile de ficat si pentru virusi nu este numai Interferon care nu mi se distribuie din cauza sistemului nervos prea slabit(spun medicii). Astfel, recent, analizele au iesit mari la transaminaze peste 300 si viremia B peste 1500000. De la inceputul anului iau si gel de aloe vera(de la forever). Simp ca ma ajuta, dar foarte greu a acceptat organismul si acest tratament(tot la cap m-a afectat cel mai tare), dar nu m-am oprit si-l iau in continuare. Dupa Pasti imi fac, din nou, analizele. Referitor la Interferon, cind am primit aprobare gratuita nu mi sa recomandat sa-l iau, acum toti vor sa mi-l dea pe bani( si doctorul care atunci nu era de acord sa-l iau). Va multumesc D-na Dr. si va dores multa sanatate!
0
20-03-2011, ora 19:43
mihai nego
Nu este medic/terapeut
mihai nego
Multumesc mult pentru informatiile referitoare la incalzirea prin infrarosu. O sa ma documentez mai profund inainte de a lua o decizie.
0
16-12-2014, ora 01:17
cippo
Nu este medic/terapeut
cippo
plasmele infrarosii sunt o porcarie:
1) nu sunt indicate ca surse principale de caldura
2)nu sunt indicate camerelor cu izolatie medie sau slaba
3)NU Este RECOMANDAT EXPUNEREA INDELUNGATA LA RADIATIILE INFRAROSII..un copil de 2 luni cu o astfel de plasma ca sursa de caldura in camera proprie ce functioneaza 20h din 24 poate deceda !!!Am fost 'cobaiul' razelor infrarosii...detin un raport medical..si in doar 6 zile am intrunit urmatoarele:
dureri de cap (encefalee)..radiatiile infrarosii dilata capilarele in special in zona occipitalului si frontalului, stari de greata..voma dupa 6 zile...dureri musculare cu precadere la membrele inferioare
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: