Ratia de lapte pentru un bebelus

04-12-2009
d_iulia
Nu este medic/terapeut
d_iulia
Fetita mea are 2 luni si o alimentez cu lapte praf. Nu reusesc sub nici o forma sa respect cantitatea prescrisa pe cutie. ea si acum mananca cate 7 mese pe zi dintre care 2 noaptea.Credeti ca e obligatoriu sa o determin sa nu mai manance noaptea? Daca da, cum sa fac acest lucru. Acum mananca cate 120 ml la o masa, ziua din 3 in 3 ore iar noaptea doar la ora 1 si la 5.
3 comentarii
0
04-12-2009, ora 16:20
florydiana2007
Nu este medic/terapeut
florydiana2007
Eu am fetita de 9 luni si 10 zile, parerea mea este sa o lasii sa pape seara daca simte ea nevoia, a mea si de trei ori pe noapte., papa. PE CUTIA DE LAPTE AI CANT.PE LUNA;;las-o sa pape cat vrea ea.AI fost la dc?ce greutate are fetita la nastere?
ce a spus ?
este bine si cu greutatea?
0
08-12-2009, ora 15:28
morona
Nu este medic/terapeut
morona
Din ce stiu eu e foate bine sa manace din trei in trei ore pana la 3 luni, mai ales daca cere.Tu te gandesti ca 120 ml /pranz e mult sau putin ca nu inteleg ?E adevarat ca pe cutii scrie, cel putin la Humana, ca intre 2 -8 saptamani se recomanda 90 ml cu 3 masuri de lapte = 100 ml total, cate 6 mese /zi.Dar cred ca trebuie sa mai tinem cont si de exigentele copilului.Ai putea incerca sa ii reduci cantitatea la 100 ml si sa ii dai totusi si noaptea la 12 si la 3 sau cum se trezeste.Cand copilul e alimentat la san e mai simplu, ca ii dai de cate ori cere si nu masoara nimeni cantitatea de fiecare data.Dar daca copilul e mai slabut ai putea sa ii lasi sa pape 120 ml ziua si doar noapte sa ii dai 100 ml.Oricum ritmul si-l formeaza fiecare copil in parte.Al meu a fost prematur si pana la 4 - 5 luni se trezea din 3 in 3 ore de parca avea ceas.Acum avem 8 luni si papam 5 mese pe zi, din care doar 3 de lapte.
0
08-12-2009, ora 15:30
morona
Nu este medic/terapeut
morona
Iar ca daca vrei sa o dezobisnuiesti sa pape noaptea, incearca cand se trezeste la 1 sa ii dai un pic de ceai si sa o adormi la loc.S-ar putea sa nu tina, dar tu incearca.Oricum pana pe la 3 luni ar putea sa pape si noaptea.Ca sa nu mai vorbim ca probabil se trezeste noaptea si din cauza colicelor care dureaza tot pana pe la 3 luni din pacate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul