este corect sa iau 2 ovule in aceeasi zi?

29-10-2012
katyyy
Nu este medic/terapeut
katyyy
Am facut papanicolau si a iesit bine(asa a spus doamna doctor). Apoi am facut colposcopie (rezultat: colpita nespecifica) si am primit tratament cu polygynax si cervugid ovule. Mi s-a spus sa fac tratamentul aproximativ o luna si sa iau unu dimineata si unu seara. Intrebarile mele sunt:
-este corect sa iau 2 ovule in aceeasi zi(polygynax dimineata si cervugid seara..sau invers)???
-tratamentul il fac continuu (24 de zile) sau fac pauza?
-daca imi vine menstruatia ma opresc?
Multumesc anticipat.
3 comentarii
0
29-10-2012, ora 11:01
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua, este indicat sa respectati tratamentul medicului OG care v-a consultat. Tratamentul cu ovule il intrerupeti dc apare menstruatia si il reluati dupa ce se termina. Daca medicul a precizat 0 luna, o luna faceti tratamentul.
0
29-10-2012, ora 19:44
katyyy
Nu este medic/terapeut
katyyy
Multumesc. mai am o intrebare. am uitat sa o intreb pe doamna doctor, iar pe net unii zic da..unii nu.
Am voie sau nu sa ma spal in interior pe durata tratamentului?? Mi se pare neigienic sa nu o fac. Asta ar insemna sa "aduc" tot felul de bacterii cu fiecare ovul introdus.Sper sa mi se raspunda.
0
29-10-2012, ora 19:47
katyyy
Nu este medic/terapeut
katyyy
Sper sa imi raspunda un medic. Nu vreau tot felul de pareri de la persoane care nu sunt avizate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •