Rana vaginala..

20-05-2011
Emaa
Nu este medic/terapeut
Emaa
Buna, am o problme cred k destul de serioasa, noul meu iubit are 2 bile pe penis, n-am stiut cand l-am cunoscut... acuma cand am aflat nu stiam eu pre bine ce e si care ar fi consecintele, poate sunt si putin mai naiva de fel. Ieri am facut dragoste pt prima oara, la inceput cand a intrat am simtit putin disconfort da doar putin o secunda, dupa care n-am mai simtit nimic doar placere, mentionez k eram si in ultima zis de menstruatie, dupa ce am facut dragoste, poate k a fost putin mai dur dar a durat si putin cat a intrat de 2-3 ori, n-am simtit durere nimic cand m-am sters am vazut sange pe servetel, n-am dat importanta am crezut k poate mai e de la menstruatie, a 2 oara cand m-am sters am vauzt k e mai rosu. M-am uitat si am o rana la intrare in vagin defapt nu e in vagin e pe partea stanga pe vulva la intrare, e o rana defapt par a fi 3 rani defapt ca 3 zgarieturi, nu ma doar, si acuma sunt speriata am tot citit pe internet de cauterizare si mi-e frica nu as vrea sa ajung acolo, oare rana nu se inchide de la sine? Daca da oare se poate trata cu ceva alifi sau creme, sau trece de la sine?e posibil sa ma infectez?, mi-e si frica sa merg la ginceolog, Oare si in vagin pot sa am rana?, mentionez ca nu ma doare nimic, si nici in timpul actului nu m-a durut nimic.
7 comentarii
0
20-05-2011, ora 16:44
Alesia16
Nu este medic/terapeut
Alesia16
Totusi consulta un medic sa-ti dea o crema nu lasa sa treaca de la sine si fa totusi un control ginecologic ca n-ar strica pt sanatatea ta.nu ajungi la cauterizare stai linistita.sanatate
0
20-05-2011, ora 16:57
Emaa
Nu este medic/terapeut
Emaa
:) mersi sper sa ajung si la ginecolog, doar k mi-e frica nu prea imi place mie sa merg la ginecolog, sper k dak mai las sa treaca 2-3 zile nu se intampla nimic..:(
0
20-05-2011, ora 16:59
laddy
Nu este medic/terapeut
laddy
Daca zici ca ranile sunt la exterior, nu e grav, stai linistita. Am avut si eu o data problema asta, si ginecologul mi-a zis sa dau cu pudra Baneocin. Si a trecut. Mergi la farmacie si ia. E o simpla pudra, nu face nimic rau. Nu o sa treaca foarte repede, ca locul pe acolo e cam mereu umed, dar trece. Acum, dupa cum spui tu, poate ai vreo rana si prin interior, e posibil. Pt asta tre sa mergi la un control. Doar un medic iti poate confirma. Nici in interior nu e cine stie ce grav daca e, se vindeca destul de greu insa, si e posibil sa ai dureri la urmatoarele contacte. Poate ar fi bine sa faci o mica pauza, pana se vindeca locul pe acolo.
La ginecolog nu trebuie sa-ti fie frica sa mergi, e ceva absolut normal. Pt mine a devenit o normalitate sa merg regulat pt investigatii de rutina, chiar daca nu am nici o problema. In plus, chiar imi place, am o doctorita minunata, care comunica extraordinar cu pacientii, si intotdeauna sunt mai linistita cand ies din cabinet. O femeie trebuie sa aibe grija de ea. Asta inseamna ca se respecta. Ai grija de tine!
0
20-05-2011, ora 17:31
Emaa
Nu este medic/terapeut
Emaa
mersi mult:), nu stiu de unde frica asta de ginecolog, :( poate si pt ca pana la varsta de 22 de ani am fost virgina, si nu am avut pt ce sa merg. oricum o sa iau o pauza, de la prostioare. sper sa se vindece, mi-am facut acuma un ceai de musetel sa ma spal. si daca zici k e buna si budra de baneocin., o sa ma dau dupa si cu pudra, sper sa fie ok si sa prind si eu curaj sa nu imi mai fie asa frica de ginecolog:)
Mersi mult inca o data:)
0
20-05-2011, ora 18:01
alina23mai
Nu este medic/terapeut
alina23mai
Buna Emaa, pana ajungi la doctor ar fi bine daca ai tampona acea rana cu rivanol. Este un dezinfectant bun care nu provoaca usturimi. Multa sanatate!
0
20-05-2011, ora 18:28
Emaa
Nu este medic/terapeut
Emaa
Mersi mult alina, o sa dau si cu rivanol, momentan m-am spalat cu musetel, si o sa merg la farmacie sa iau si rivanol si baneocin, , o prietena mi-a zis ceva de apa oxigenata..dar mi-e frica mai bien cu rivanol si praf pana ajung la ginecolog, sper sa se vindece..:)
Va multumesc, m-ati facut sa nu mai fiu trista, eram tare suparata din pricina asta...:(
0
21-05-2011, ora 13:38
emanuel89
Nu este medic/terapeut
emanuel89
da intradevar e bun Baneocin, pt multe chestii arsuri, taieturi, cosuri etc.dar cel mai bie e sa nu te dai cu cine stie ce sa se complice treaba, cel mai indicat e sfatul unui doctor sincer...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce este un tuseu vaginal?
  • Ce este secreția vaginală?
  • Ce este uscăciunea vaginală?
  • Secrețiile vaginale
  • Dușurile vaginale – benefice sau nu tocmai?
  • Usturimi vaginale - cauze și tratament
  •