Rana pe colul uterin.

20-07-2009
anemari2000
Nu este medic/terapeut
anemari2000
Buna seara. La un control, la dupa 6 luni de la o sarcina pierduta, mi s-a spus ca am o rana pe col. Am primit un tratament cu Cerviron ovule si spalaturi cu Tantum Rosa. Tratamentul dureaza 6 luni. Ce sfat imi dati sa fac tratamentul sau sa cauterizez rana??? Astept raspuns. Multumesc!!!
13 comentarii
0
21-07-2009, ora 00:09
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Fa tratamentul recomandat si apoi repeta toate analizele. Si daca te cauterizezi dar nu tratezi zona si cauzele inflamatiei rana poate reaparea. Sanatate!
0
21-07-2009, ora 11:58
anemari2000
Nu este medic/terapeut
anemari2000
Multumesc!!
0
09-11-2009, ora 22:15
Damy32
Nu este medic/terapeut
Damy32
buna seara, va rog ajutati-ma cu o informatie, am o rana de col uterin si as dori sa stiu cam cit costa o cauterizare. Apropo as dori sa stiu daca o cunoaste cineva pe doctorita alina neghiu din timisoara cum este?mi-a fost recomandata.asept un raspuns, este primul meu mesaj pe forum multumesc mult.
0
18-01-2010, ora 14:01
adeli
Nu este medic/terapeut
adeli
buna damy32 ! Am avut si eu o rana pe col si am fost cauterizata de doua ori, e neplacut dar necesar. Eu am primit tratament inainte si dupa cauterizare. Ovule si spalaturi cu ceai de galbenele inainte, iar dupa tot niste ovule si injectii. Pret cauterizare depinde de cabinet, eu am platit la Hrubaru 100 lei. Prima mea sarcina a fost oprita in evolutie si din nefericire am ajuns la Alina Naghiu, care mi-a cerut pentru controlul intainte de chiuretaj 200 lei, pentru chiuretaj 450 lei, pentru eliberarea unui concediu medical 100 lei si pentru consultatia dupa tot 200 lei, si asta intr-o saptamana. Dupa toate astea nu am mai mers la ea, e foarte scumpa si nu prea priceputa. Singurul lucru pozitiv pe care-l pot spune despre ea, e, ca stie sa vorbeasca frumos. Am mai multe prietene care au fost paciente ale acestei Alina, dar toate au plecat de la ea pentru ca nu au fost multumite. Eu am mers apoi la Hrubaru si nu regret, mi-a tratat rana pe col, am nascut doi copii cu el ( cu tratament ) si pot sa-l recomand tuturor, e un medic foarte bun. Sanatate !
0
04-06-2010, ora 12:19
monique_teo
Nu este medic/terapeut
monique_teo
Buna fetelor. Am si eu o intrebare, tot in legatura cu o rana pe colul uterin. Mi s-au prescris ovule Betadine si vreau sa va spun ca am avut niste arsuri interne groaznice, senzatii ca de cistita( arsuri, usturimi, mancarimi, senzatii de golire insuficienta a vezicii, presiuni) si la sfatul medicului de la servici am oprit administrarea, pt. ca s-ar putea sa fiu alergica la acest medicament. Vreau sa stiu daca vreuna a mai avut asemenea probleme cu aceste ovule si ce i s-a recomandat dupa aceea? ce reactii ati avut? urmeaza sa am din nou alta consultatie si de data aceasta am sa insist sa mi se faca si niste analize pt, secretie pt. ca pana acum nu mi s-a facut, mi-au prescris diversi doctori diverse tratamente inutile( Zanocin, Flamexin) si rana recidiveaza, ma confrunt cu ea de 2-3 ani si acum de 4 luni s-a agravat astfel incat nici contact sexual nu mai pot avea, apar scurgeri sangeroase intre menstruatie si "cica" as avea si anexita. Nici nu mai stiu cum sa combin tratamente naturiste, spalaturi interne sau nu, anitbiotice? In plus, niciodata cand mi-au prescris doctorii anticonceptionale nu am fost supusa la vreun examen, analiza.ori am impresia ca nu fac eu ceva bine ori nu sunt doctorii acestia competenti?In afara de Papanicolau ce fel de analize mai exista pt. a depista vreo posibila infectie, bacterie? si mai ales doctorii vostri ce v-a spus in legatura cu aceasta rana, cum a aparut?? mercik, va pup
0
04-06-2010, ora 15:10
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Monique-teo draga,
Este esential sa-ti faci un control si analize riguroase. Aici nu merge pe ghicite...
Deci: Papanicolau si analiza secretiei, iti faci la aceeasi recoltare, la un laborator serios, daca esti din Bucuresti iti recomand calduros Institutul Cantacuzino.
Apoi: control ginecologic care sa includa colposcopie neaparat.
Plus: ecografie pelvina.
Cu toate acestea, consultat medicul ginecolog pentru tratament adecvat. Orice medicatie care iti da reactii adverse trebuie intrerupt. Intreaba daca Cervugid este suficient pentru ce ai, dar numai dupa ce ai tabloul general al ceea ce ai.
Dupa ce stii tot ce ai local, mai poti da semn aici si exista tratamente naturiste care sa completeze ceea ce ti s-a prescris. NU urma leacuri din auzite, pana nu stii ce ai, iti pot disparea simptomele si cauza sa ramana...
Sanatate!
0
07-06-2010, ora 10:49
monique_teo
Nu este medic/terapeut
monique_teo
@ eclectica!
Multumesc frumos pt. sfaturi. Nu sunt din Bucuresti, sunt din Sibiu. O sa am saptamana aceasta o consultatie la clinica Polisano si o sa revin cu amanunte mai incolo.
Have a nice day!
0
07-06-2010, ora 19:08
nadu
Nu este medic/terapeut
nadu
Draga mea, am ramas fff surprinsa de ce ai zis la adresa dr alina naghiu, despre care eu si multe cunostiinte de ale mele au o parere excelenta.suntem pacientele ei de ani de zile si avem numai cuvinte de lauda din punct de vedere profesional si ca om.chiar se implica in ce face.E unul dintre cei mai buni ginecologi.Eu chiar am nascut cu ea si am un copil de nota 10, referitor la preturi, asta fiecare dupa posibilitati si nu cred ca e un criteriu de apreciere a profesionalismului unui dr.Exact cum exista maternitati de stat, sau private, asta e in capitalism.asta am vrut asta avem.Si pt haine de calitate platim, deci calitatea are pret, si nu se compara hainele cu medicina adica cu sanatatea nostra, cred ca merita mult mai mult.Daca mergi la coafor scoti 2 milioane pe freza, vopsit etc, dar.sanatatea noastra?
0
17-11-2010, ora 19:56
dana.razvan
Nu este medic/terapeut
dana.razvan
Buna seara. Am facut un control ginecologic la care mi s-a spus ca am eroziune pe col. Am facut analiza de secretie si papanicolau si mi-ai iesit levuri, flora saprofita si ASC-US, am facut tratament cu cervugid 12 zie, iar dupa 7 zile de la terminarea tratamentului am facut colposcopie. La colposcopie au aparut zone aceto albe, s-a vazut si o secretie abundenta, verziue.diagnostic: ectopie extinsa la nivelul exocolului si vaginoza., recomandari- genotipare HPV. Am facuut genotiparea ADN_HPV si mi-a iesit nedetectabil.
Urmez tratament cu tergynan 10 zile(maine il termin) mi-a recomandat ginecologul sa fac pauza, eventual pana ce trece menstruatia si apoi sa continui cu cerviron, iar la 7 zile dupa ce termin tratamentul sa merg la doamna Damian Dorina cu toate analizele sa vorbesc pentru ERAD.
Intrebari:
1. Daca termin tergynon-ul pe data de 18-XI si menstruatia imi vine cam pe 5-6-XII astept pana trece menstruatia si iau cerviron sau pot face o pauza de 10 zile si iau cerviron-ul pana vine menstruatia?
2. Am voie contact sexual intre tratamente? sau in timpul tratamentului(pana acum nu am avut contact sexual in timpul tratamentului)?
3. De la ce poate proveni rana pe exocol(ADN- HPV-negativ)?
4. Exista posibilitatea ca acea ectopie sa se vindece cu tratamentul pe care-l urmez si sa nu mai fie nevoie de ERAD?
5.Cam cat costa ERADUL si tot ce mai trebuie facut in acest caz: anestezie, biopsie etc...?
0
29-06-2011, ora 18:43
MiaL
Nu este medic/terapeut
MiaL
Buna ziua dragele mele scriu si eu in speranta ca cineva imi va raspunde cat mai curand, am si eu o rana pe col destul de urata la testul papanicolau mi-a iesit C2 si am mai facut colposcopie la care mi sa spus ca rana e foarte urata si ar mai trebui sa fac o biopsie, precizez ca am si un fibrom uterin destul de mare si doctorul mi-a spus ca trebuie neaparat sa ma operez, nu stiu ce sa fac cat de grea este aceasta operatie, daca stiti cumva pe cineva care sa vindecat cu vreun tratament naturist de rana pe col sau fibrom uterin va rog frumos sa imi scrieti si mie.
Va rog frumos sa imi recomandati un medic ginecolog foarte bun din Timisoara care sa fie si un bun chirurg si un om intelegator cu care sa poti vorbi. Apropo cam cat costa o operatie de acest gen in Timisoara.
Va rog frumos sa imi dati si mie un raspuns :)
0
01-08-2011, ora 16:57
petraaa
Nu este medic/terapeut
petraaa
buna. acum 1 an mi-am cauterizat rana pe col.mi-am schimbat doctorul si mi-a spus ca nu trebuia sa ma cauterizez, rana e tot acolo si acum. pana sa-mi apara rana testul babaes papanicolau imi iesa 1 acum imi iese 2. eu ma gandesc ca orice rana trebuie tratata. ce pot sa fac ca sa scap de ea? am voie sa fac spalaturi vagin?.am mai avut si condiloame pt ele imi puteti recomanada tratatament in cazul in care imi mai apare
0
01-08-2011, ora 18:14
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
petraaa,
Ptr condiloame nu stiu, dar pentru rana, fa doua cure consecutive (pauza la menstruatie daca e cazul) cu ovule cervugid si apoi la 6 saptamani refa PAP si analia secretiei. Contacte sexuale numai protejate.
Ar tb sa-ti faci si ptr HPV analize.
Sanatate!
0
27-10-2011, ora 13:39
sorinamihaela33
Nu este medic/terapeut
sorinamihaela33
in luna august 2010 am fost la ginecolog, toate erau ok, iar in decursul a 4-5 luni am inceput sa am scurgeri maronii care intr-o saptamana, doua si-au schimbat culoarea avand impresia ca sangerez pur si simplu.am mers din nou la ginecolog si mi s-a spus ca am rana pe colul uterin.ca tratament mi s-a dat Clotrimazol, Gynozol si Femigin B.dupa terminarea tratamentului nu am mai avut nimic nici pana in ziua de astazi, iar doctorita mi-a spus ca rana s-a vindecat pe timpul tratamentului. motive sunt multe, dintre care: secretii acide, utilizarea ob-urilor in locul absorbantelor, contactul sexual in timpul menstruatiei, avort, etc...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cervicita cronică - rana pe colul uterin
  •