Rana pe col. Un raspuns va rog!

12-01-2012
danieladanna
Nu este medic/terapeut
danieladanna
Buna seara! am fost diagnosticata cu o rana pe col si am urmat 2 tratamente.Unul cu timidazol+ spalaturi vaginale+klion, iar al doilea: spalaturi vaginale+ovulele feminella vagi C. am facut si testul papa nicolau dar astept inca rezultatele.doamna doctor a recomandat in functie de rezultatele de la papa nicolau, electrocautarizarea.am citit cateva articole legate de aceasta problema si am observat ca, cauterizarea se face dupa un tratament medicamentos+ovule mai lung.
as dori sa stiu cat mai multe pareri, ar trebui sa mai urmez cateva tratamente inainte?sunt inca tanara si imi este teama de efectele adverse ale cauterizarii(sangerari, infundarea trompelor uterine, sterilizare etc).multumesc
3 comentarii
0
13-01-2012, ora 00:01
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Ar trebui mai intai sa verifici daca nu cumva rana este provocata de o infectie bacteriana.
Ar fi trebuit sa faci si o analiza de secretie vaginala cu antibiograma.
Dar nu se face oricum.
Doar daca ceri antibiograma se insamanteaza un mediu de cultura - cu secretiile recoltate, asa se afla ce bacterii cresc aciolo si la ce antibiotice sunt sensibile. Pot fi e-coli, enterococ, streptococ grup B, (care este tot un streptococ grup D), enterobacter si daca infectia este de ceva timp, poate provoca o rana.

Daca nu ai facut decat papanicolau, poti acum face o analiza de secretie vaginala cu antibiograma, dar sa ceri sa se faca si - detectarea pentru streptococ grup B + antibiograma.
Nu se face la orice laborator, asa ca trebuie sa intrebi intai. Se insamanteaza un alt mediu decat cel obisnuit si daca nu ceri special este posibil sa nu se caute si acest streptococ.
Vezi ca nu ma refer la papanicolau, asta este o alta analiza.
In functie de ce iti va iesi la analiza cu antibiograma, exista ovule vaginale cu care poti incerca un tratament. Nu ce ai folosit tu.

Pentru o analiza efectuata corect - nu te speli in vagin, nu ai contact sexual cu 72 de ore inainte de recoltare si sa treaca 10 zile de la ultimul antibiotic luat, in caz ca ai luat, ca sa nu iasa rezultatul fals negativ.
Nu te grabi cu cauterizarea inca si nu mai face spalaturi vaginale. Iti elimini si bacteriile bune in felul acesta.
0
13-01-2012, ora 17:09
danieladanna
Nu este medic/terapeut
danieladanna
aveti idee cat costa aceasta antibiograma si cat dureaza pana afli rezultatele?
0
14-01-2012, ora 10:28
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Secretie vaginala: cultura (incl. antibiograma) - depinde de laborator si cel mai ieftin am vazut ca este 30.
Iar - Secretie vaginala: cultura pentru streptococ grup B - 35
La unele laboratoare se platesc separat - 30 analiza si 30 antibiograma (daca se gaseste ceva).cam asa difera.
Mai sunt si pachete care costa ceva mai mult si se fac 4 analize (si in general se propun acestea). Nu stiu daca este convenabil asa si avand in vedere ca ai acea rana nu stiu daca este bine sa faci si secretia din col. Eu as zice sa faci acum doar secretia simpla, mai ales ca ai facut deja papanicolau (din col). Se tot zgarie colul care si asa este ranit. te interesezi si vezi ce faci.
Uite aici
http://www.austromed.ro/component/ipricecalc/?id=52
mai este si la - biochemdiagnostic, te uiti pe net ca are site.
Astea sunt din bucuresti. Mai sunt si altele dar de acestea am fost eu multumita pana acum.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: