Rana pe col+dureri+sangerare

10-06-2014
michelle01
Nu este medic/terapeut
michelle01
Va rog sa imi dati un sfat in urmatoarea problema: totul a inceput cu o durere urata de ovar stang. La o saptamana, durerea de ovar s-a extins la toata partea inferioara a burtii. O durere insuportabila incat abia puteam sta in picioare. Merg a ginecologul la care am fost cu o luna inainte pt papanicolau, consult si secretie anuale (totul a iesit super), ca sa imi spuna ca am o rana pe col 'cat casa' si trebuie urgent cauterizata ( initial mi-a zis foarte senina sa repet urgent papanicolau fiindca este posibil sa am cancer).

Am mers la alt doctor in aceeasi zi, am refacut papanicolau care a iesit doar cu zn ectopie (am inteles ca asta ar fi de fapt, rana mea) si mi-a dat tratament cu ovule, timp de 10 zile, urmand sa revin la control, dupa. Daca rana nu se vindeca, a zis ca este nevoie sa o taie de acolo (ma cam sperie gandul la o operatie). Problema mea este ca dupa doua zile de tratament mi-a venit menstruatia (7 zile in loc de 5 zile, plus niste sangerari inainte). Acum am reluat tratamentul cu ovule, insa am iar niste sangerari care ma sperie si dureri de burta, ca si cand as fi in mijlocul perioadei de menstruatie.

Este normal oare ce mi se intampla? V-as fi recunoscatoare daca cinva imi poate da un sfat.

Sunt oare normale sangerarile si durerile de burta?
6 comentarii
0
11-06-2014, ora 00:50
Dr. Laurentiu Craciunas
Obstetrica-ginecologie, Manchester, UK
Dr. Laurentiu Craciunas
Buna michelle01,

Ca idee generala, durerea nu este considerata normala decat in timpul nasterii.

Referitor la leziunea de pe col, trebuie facuta o diferenta clara intre ectopie si "rana".

Ectopia este tesut din interiorul canalului cervical, exteriorizat la suprafata colului. Nu ar trebui sa dea alte simptome decat secretie maronie/rosiatica la contact in special. Se poate trata prin crioterapie, mici sanse ca ovulele sa-i faca ceva.

Inainte de orice excizie cervicala trebuie facuta colposcopie pentru a vedea in detaliu despre ce e vorba. Daca se suspecteaza o leziune (pre-)canceroasa trebuie excizata, nicidecum cauterizata.

Ai mentionat 2 teste Papanicolau negative pentru leziuni intraepiteliale, este putin probabil sa fie vorba de ceva avansat in acest caz.

Pare putin haotica abordarea problemei.
0
11-06-2014, ora 01:17
michelle01
Nu este medic/terapeut
michelle01
Îţi multumesc mult pentru răspuns, lcraciunas. Al doilea doctor a confirmat, in urma colposcopiei, ca este vorba despre o rana destul de mare pe col si ca nu se pune problema de celule precanceroase.

Testul papanicolau a subliniat ca am doar ectopie.

Si mie mi se pare ciudat totul. Ştiu ca rana pe col nu doare, iar eu am dureri, mai ales când sunt balonata. Parca îmi apasa ceva pe toată partea inferioară a burtii.

Nici vreun chist pe ovar nu a găsit, ca sa justific cumva si durerea de la ovarul stâng.

Abia martea viitoare sunt programată la consult, după terminarea ovulelor.
0
11-06-2014, ora 01:49
Dr. Laurentiu Craciunas
Obstetrica-ginecologie, Manchester, UK
Dr. Laurentiu Craciunas
Durerea poate sa fie complet independenta de ce se petrece la nivelul colului, este putin probabil ca o leziune cervicala sa determine durere abdominala. Balonarea in sine pune presiune pe peretii intestinelor si poate fi o cauza a durerii.
0
11-06-2014, ora 07:19
michelle01
Nu este medic/terapeut
michelle01
Am înţeles. In acest caz, ar trebui sa fac si o ecografie abdominala, cred.

Cu o singura întrebare te mai deranjez: sangerarea este "normala" la o rana pe col?
Am găsit pe internet răspunsuri si răspunsuri.

Îţi multumesc încă o data.
0
11-06-2014, ora 13:23
Dr. Laurentiu Craciunas
Obstetrica-ginecologie, Manchester, UK
Dr. Laurentiu Craciunas
Daca este ectopie, sangerarea nu este neasteptata. Tesutul din interiorul canalului cervical este mai fragil si mai bine vascularizat decat cel de pe suprafata colului (in contact cu vaginul). Daca cel din interior se exteriorizeaza va exista sangerare adesea la contact.
0
11-06-2014, ora 14:44
michelle01
Nu este medic/terapeut
michelle01
Multumesc foarte, foarte mult pentru informaţii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cât de periculoasă este o leziune pe colul uterin?
  • Cervicita cronică - rana pe colul uterin
  • Crampe la ovare - ce ar putea fi
  •