Rana la deget, langa unghie, se redeschide rana, crapa pielea

07-04-2011
antonio83
Nu este medic/terapeut
antonio83
In urma cu 4 luni, m-am taiat accidental la usa termopan (intr-un plastic taios) la degetul mijlociu. in colt la unghie. Rana a fost una destul de adanca. Rana mi s-a inchis, dar cand fac mereu baie, pielea se cojeste in jurul acelei rani, rana care se redeschide (se cojeste cam 5 mm de jur imprejur)... iar la frig (iarna) crapa si sangereaza. Ustura ca o rana deschisa, evident este rana deschisa, iar apoi se cicatrizeaza singura. La fiecare baie se redeschide mereu. E posibil sa imi fii intrat vreo bacterie ? Sau care este motivul pentru care rana se redeschide cand fac baie sau cand ma spal mai bine pe maini ? La spalatul pe maini se intampla sa crape cand folosesc un sapun ce usuca pielea. Ce pot face ? Ce ma sfatuiti ? Multumesc anticipat.
7 comentarii
0
07-04-2011, ora 02:34
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Buna ziua. Este posibil sa fi ramas in rana un corp strain? Se poate face o radiografie, metalul si stical se vad la radiografie. Aplicati un gel cu Betadine sau un unguent cu antibiotic (Baneocin), puneti un plasture impermeabil cand faceti baie, luati cateva zile vitamine (carenta de vitamina A sau E?). Multa sanatate.
0
07-04-2011, ora 10:39
antonio83
Nu este medic/terapeut
antonio83
Nu este posibil sa ramana corp strain, era marginea de plastic taios, usa termopan noua, totusi e posibil sa fie ceva acolo... am dat si cu unguent,... dar cand nu mai dau cu unguent, crapa iar... Elhamdulillah sa fie bine.
0
07-04-2011, ora 12:10
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
Eu cred ca ar tb. sa folosesti un dezinfectant dupa ce te speli f bine pe miini si sa pui un plasture, iar cind lucrezi, sa porti manusa chirurgicala.
0
07-04-2011, ora 16:31
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,
daca nu se inchide rana,
te-ai gandit sa-ti faci testul de glicemie?!/
poate-poate (Doamne fereste!)..sa nu fie vreun diabet nedepistat si...de aceea nu se inchide/sau se tot redeschide..rana.
Sanatate si O zi faina!
0
07-04-2011, ora 17:28
antonio83
Nu este medic/terapeut
antonio83
da, la asta ma gandeam si eu... bunicul a avut diabet, si cum e o boala ereditara, sper sa nu am ghinionul ca sa am eu din toti nepotii :-) totusi alte rani se inchid si nu mai am nimic, acum sa vedem poate am ceva ce a ramas inauntru :-)
0
07-04-2011, ora 17:33
antonio83
Nu este medic/terapeut
antonio83
o sa iau duofilm, ca usuca pielea si scoate si ce este dedesubt, este o "alifie" pt veruci mai mult, dar cu siguranta o sa imi prinda bine si in acest caz :)
0
12-04-2011, ora 00:16
antonio83
Nu este medic/terapeut
antonio83
Buna seara, am pus si cateva poze (3 la numar) la adresa : http://fghsgvgfd.angelfire.com/tempus/forum1.html
Poate un medic dermatolog se uita la poze si ma ajuta cu o parere. Am scos ceva din rana inainte de dus, insa tare mi-e ca era doar un mic cheag de sange. In cateva zile o sa imi dau seama daca am scos ceva ce era in rana, sau nu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  •