Raguseala persistenta si probleme de deglutitie (de aproape 3 luni)

16-07-2012
utilizator_130616
Nu este medic/terapeut
utilizator_130616
Am o problema de sanatate careia nu ii gasesc rezolvare de aproape un an de zile, desi am incercat mai multe variante. Totul a inceput cu o tuse uscata, mai persistenta noaptea, mai bine zis niste accese de tusa pe care le aveam mai mult in timpul noptii. Primul tratament de la medicul de familie a fost pentru tratarea unei ciuperci pe limba (fara niciun fel de analiza). Imediat, tusea a disparut complet, am continuat tratamentul, si in timpul acestuia tusea a revenit, dupa aproximativ 3 zile. Dupa acest tratament fara efect, timp de 6 luni, am mers pe rand la: 3 ORL-isti, doi pneumologi, un internist si un homeopat. Dupa aceste luni, cu diferite tratamente fara efect, fara un diagnostic clar, am primit in final SERETIDE pentru 3 luni. In perioada tratamentului cu SERETIDE, tusea a incetat cu totul, dar dupa doua luni de tratament, au aparut alte simptome. Mi-am pierdut vocea si am inceput sa am probleme de deglutitie. Am intrerupt tratamentul cu SERETIDE si am inceput din nou drumurile la doctori, din nou ORL-isti, apoi gastroenterologie, endocrinologie. Medicii ORL-isti mi-au spus ca la corzile vocale nu mai am nimic, la gastro mi s-a facut gastroscopie si mi s-a dat diagnosticul de: esofagita clasa B Los Angeles, pangastrita acuta eritematoasa, reflux biliar duodeno-gastric. De aici am primit tratament cu Nexium, Motilium si Gaviscon. De la farmacie am primit gresit doza de Nexium, 40 in loc de 20mg, am realizat dupa aproape doua saptamani de la tratament si am intrerupt tratamentul, pentru ca luasem o doza prea mare. Ce nu inteleg, e faptul ca eu n-am simtit ca as avea probleme cu stomacul, n-am avut acid, puteam manca orice la orice ora. Tot in aceasta perioada mi s-a descoperit si Helicobacter, pentru care am facut trei ture de antibiotice. Dupa aproape un an de cand au inceput aceste probleme, eu continui sa fiu ragusita. Precizez ca sunt studenta la canto, si angajata la filarmonica, ceea ce presupune sa cant in fiecare zi. Raguseala e aproape de 3 luni. Ea se simte doar pe vocea cantata, si nu pe cea vorbita.
1 comentarii
0
16-07-2012, ora 19:45
nely2
Nu este medic/terapeut
nely2
SI EU AM O PROBLEMA CAM LA FEL AM FOST IN VACANTA IN CIPRU SI AM CALATORIT CU AVIONU SI MI A FOST PUTIN RECE CAND MA M INTORS INAPOI MA LUAT O RACEALA CU O TUSE USCATA NAS INFUNDAT SIROP DE TUSE SI PASTILE DE SUPT DAR NICI UN REZULTAT TUSEA TOT PERSISTA
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.