Raguseala

13-09-2011
VioNico
Nu este medic/terapeut
VioNico
Buna ziua! Ma numesc Violeta si am 25 de ani nu fumez nu beau cafea. In urma cu aproape 2 ani am fost la ORL pentru o raguseala care nu imi trecea, acolo mi s-a spus ca am o raceala mai veche netratata si deviatie de sept. Mi s-a recomandat sa ma operez, am facut aerosoli. Am facut analize inainte de operatie care au iesit bine dar a intervenit ceva si nu mai m-am operat. Anul acesta am fost la un alt medic ORL pentru a 2-a opinie, dupa consult(m-a palpat s-a uitat in gat cu o lupa) a spus ca din cauza deviatiei de sept am aceasta raguseala care se manifesta astfel(cand vorbesc mai mult ragusesc si simt nevoia sa tusesc, dupa ce tusesc rup ceva de acolo si pot vorbii in continuare) De curand mi-am facut analize si pentru glanda tiroida care au iesit bine.Acum de ieri imi simt gatul uscat si simt putina durere in partea stanga cand inghit. Intrebarea mea este daca aceasta raguseala se datoreaza deviatiei de sept sau mai este si o alta problema?Tinand cont ca am fost la 2 medici diferiti si amandoi au spus acelasi lucru. Multumesc!
2 comentarii
0
13-09-2011, ora 11:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da poate fi si o alta problema..
poate fi o problema gastrica cu refglux.. care afecrteaza calitate mucoaseui faringelui..si intrarea in laringe
dasul.. daca simti ca NU respiri bine.. ( pe nas).
daca respiri mai mult pe gura..s se ususca mucaoasa nazala.., in acest caz trebuie neaparat sa operezi si deviatia de sept
dar faci si investigatii la Gastrologie
0
13-09-2011, ora 11:47
VioNico
Nu este medic/terapeut
VioNico
Multumesc mult. Imi este foarte frica sa nu fie Doamne fereste noduli sau ceva mult mai grav de care nici nu vreau sa pomenesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.