Raguseala= cancer?

30-11-2009
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
Am avut 3 episoade de raguseala anul acesta
- primul in luna iunie- iulie- nu foarte sever, asociat de tuse seaca mai ales si raceala- am ajuns sa iau la recomandarea medicului antibiotic si mi-a trecut perfect (zinnat)
- prin octombrie 2 zile o raceala cu durere de gat si curs de nas, am baut mult ceai, raguseala a durat aproape o saptamana, fara tuse... mi-a trecut
- de pe la jumatatea lui noiembrie (acum 2 saptamani)- mi-am cam pierdut vocea, am tusit sec 2 saptamani, expectoratie doar dimineata cand raguseala e cea mai intensa- doctorul mi-a dat augmentin si singulair (pentru ca s-a presupus ca e alergie)
am 4 zile de tratament antibiotic, nu mai tusesc mai deloc, dimineata am vocea un pic ragusita, fara alte dureri
ce poate fi? am citit despre cancerul laringian- dar am 24 de ani, nu fumez, nu beau decat rar, sunt femeie... nu mi-a examinat nici un orl ist corzile vocale. doar urechi si amgdale atat

precizez ca am avut multe episoade de amigdalita in ultimii ani, cel putin de 2 ori pe an- mereu tratate cu antibiotic.

ce e de facut acum? poate fi reflux gastroesofagian? nu am avut niciodata probleme cu stomacul - arsuri sau ulcer sau altele. in afara de amigdalite nu am avut chiar nimic. si raguselile sunt doar din ultimul an!!! (de mentionat ca si in iunie -iulie, si in octombire si acum- meseria mea m-a facut sa vin in contact cu copilasi bolnavi, nu stiu daca aveau laringita sau altceva- dar erau o marie varietate de copii bolnavi)
2 comentarii
0
30-11-2009, ora 22:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ce a spus medicul ORL.. de amigdale?
nu sunt prea mari, hipertrofiate?
poate fi si raguseala de la ele.
trebue sa repeti consultul la OR sa afli ce e de facut cu amigdalele. si sa insisti sa faca o laringoscopie.. sa vada corzile vocale.( o sa te traga putin de limba.. dar se merita sa stii ce ai!)
0
02-12-2009, ora 17:05
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
nu a zis ca sunt mari, atunci erau doar rosii, a zis ca poate imi recomanda tratament cu moldamin daca ma apuca iar gatul. nu s-a uitat si la laringe. doar in urechi
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.