Ragusala de multa vreme+voce subtire

17-08-2010
dinumm
Nu este medic/terapeut
dinumm
Buna ziua

Am 22 ani si am o voce ragusita care persista de vreo 5-6 ani, dar totodata si o voce subtire ca de femeie. Am fost la un doctor orl si s-a uitat la corzile vocale si mi-a spus ca nu sunt destul de dezvoltate. Ce ar trebui sa fac? Sa merg sa fac o laringoscopie indirecta sau un examen endocrinologic? sau pe amandoua? la efort mai indelungat daca incep sa spun ceva prima data mi se blocheaza vocea, dupa aia isi revine...
10 comentarii
0
17-08-2010, ora 14:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
initial faci un consult la Endocrine.. sa vada fonul hormonal..
dupa te internezi la ORL.. si acolo decide mediccul ce investigatii trebuie sa.ti faca
0
17-08-2010, ora 18:54
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimate domn,

Ar fi indicat să consultaţi un medic supra-specializat în foniatrie. Un astfel de medic vă poate face o videostroboscopie laringiană, eventual o fibroscopie laringiană, pentru a vă vizualiza corzile vocale afectate de răguşeala acuzată de către dvs. O astfel de investigaţie este mai mult decât necesară, pentru că poate oferi posibilităţi complexe de diagnosticare corectă. După o astfel de vizualizare, în care se pot evidenţia posibile mici vicii de funcţionalitate laringiană, chiar şi faringiană şi nu numai, pe fond de cauzalitate diversă (interacţiune între cauză şi efect), medicul respectiv vă va diagnostica şi trata corespunzător.

.
Sugestie: (consultaţi un medic din cadrul instituţiei medicale de mai jos)
Institutul de Fonoaudiologie şi Chirurgie Funcţională ORL "Prof. Dr. D. Hociotă" - IFACF
Str. Mihai Cioranu, nr. 21, sector 5, Bucureşti
Telefon: 021 410 21 70;
Fax: 021 410 02 78
PROGRAM DE LUCRU ÎN AMBULATORIU DE SPECIALITATE
MEDICI: 8ºº-20ºº
ASISTENȚI MEDICALI: 7ºº-21ºº
PROGRAMĂRI SERVICII MEDICALE:
TEL:021/4102170 int. 139
PROGRAM: L-V: 8ºº-21ºº
.

Dacă nu doriţi o abordare clasică (alopată), vă rog să apelaţi la un medic naturopat. De exemplu, un medic homeopat/fitoterapeut vă poate ajuta foarte mult. Gândiţi-vă şi acţionaţi în conformitate cu ceea ce doriţi!
Ar fi indicat să mergeţi şi la un consult endocrinologic pentru a vi se investiga funcţionalitatea hipotalamusului, hipofizei, tiroidei, glandelor uprarenale şi testiculelor, în principal (vi se vor investiga produşii acestora de secreţie - hormonii (FSH, LH, FSHRH, LHRH, T, DHT, DHEA-S, T3, T4 etc.)). S-ar putea să aveţi o problemă endocrinologică.
Indiferent de ce anume suferiţi, trebuie să ştiţi că vă veţi vindeca. Aveţi îndredere în Dumnezeu şi totul va fi bine!



Toate cele bune şi însănătoşire grabnică.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister Nick ;)
0
18-08-2010, ora 13:04
Giusepina
Nu este medic/terapeut
Giusepina
Buna ziua ! Sotul meu s-a lovit din greseala la gat si din acel miment a regusit si il doare foarte tare cand inghite.A facut o radiografie (cu bariu) si i-a spus ca nu are nimic.Este posibil sa -i fi fost afectate coardele vocale?
0
18-08-2010, ora 13:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da este posibil sa facut o pareza de coarda vocala.
mergeti la ORL...
0
18-08-2010, ora 13:56
Giusepina
Nu este medic/terapeut
Giusepina
Multumesc, la ORL am fost, sunt din Iasi, probabil trebuie sa consult alta clinica.
0
18-08-2010, ora 15:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
puteti veni si la Pascani daca doriti !!!
0
20-04-2011, ora 01:23
andaly
Nu este medic/terapeut
andaly
buna seara va rog daca ar putea sa ma ajute si pe mine cineva i-as fi recunoscatoare!sotul meu este solist vocal si dupa o seara de cantat cand vine acasa este foarte ragusit nu il doare gatul doar raguseste ce poate sa ia pentru ragusala va rog cine ma poate ajuta?
0
20-04-2011, ora 07:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. trebuie sa fie permanent pe un regim alimentar fara acru, acidulate si fructe citrice.
2 in timpul serii cand canta sa consume numai ceaiuri calde fara zahar, apa plata..si ceva tarie.
nici de cum vin, sprit, bere.. niciodata!
3 acasa trebuie sa aveti aparat de aerosoli.. care o sa.l ajute sa se recupereze mai repede
0
23-11-2011, ora 16:38
mika05
Nu este medic/terapeut
mika05
buna ziua ! sunt ragusita de am 3 4 ani.. am fost la un medic care mi-a spus sa fac o analiza cu bariu am facuto.. si mi-a zis ca trebuie sa tin un regim drastic fara cofeina alcool prajeli deoarece sucul gastric imi afecteaza corzile vocale intrebarea mea este tinand acest regim credeti ca eu o sa pot vorbi ca o femeie nu ca un barbat ca acum.. eu una ma asteptam sa imi dea un tratament. nijte pastile ceva.. dumeavostra ce parerea aveti :( sunt disperata )
0
23-11-2011, ora 16:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
parearea mea este ca regimul tre sa fie si mai drastic
fara bauturi acidulate, fructe citrice si mancare acra( muraturti, bors, otet)
fiindca refluxul gastric INtradevar afecteaza corzile vocale.. si nu numai
IN rest.. pentru laringe.. se fac inhalatii, aerosoli.
Periodic la 3 luni tre sa mergeti la ORL.. sa vada laringele.. pentru a depista la timp un eventual polip pe coarda vocala sau alceva
Numai un medic ORL care o sa vada laringele la laringoscopie sau prin endoscop.. o sa va poata explica despre sansele de revenire a vocii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.