Ragaieli (eructatii) multe!!!

03-12-2008
Thavi
Nu este medic/terapeut
Thavi
Buna ziua!
De ceva timp (cam mult timp...) ma confrunt cu o problema destul de ciudata. RAGAI! Ragai foarte mult si des.
In urma cu aproximativ un an aveam niste dureri ciudate si am fost la Municipal (Bucuresti) si mi-au facut o ecografie, mi-au luat sange, mi-au pus diverse intrebari, m-au palpat si mi-au spus sa renunt la chipsuri si acid, si cand mai am dureri sa iau Colospasmin. Mi-au spus ca am colonul putin iritat si sa beau ceai de sunatoare. Dupa ceva timp cam 1 luna in care am baut ceai de sunatoare durerile au trecut. Insa a aparut alta problema... Ragaiala... am facut analize la sange de mai multe ori si mereu au iesit bine. Deasemenea la palparile mai multor medici nu am reactionat negativ. Nu am alte simtome si nu am avut alte boili inafara de oreion acum 4-5 ani si traditionalele raceli... Ma confrunt cu ceva similar aerofagiei insa nu cred sau cel putin sper ca nu mananc aiurea. Scaunele sunt normale n-am probleme si ies normal si ca timp zic eu (in medie cam odata pe zi) nu vomit, nu am febra, nu prea mai am altceva inafara de o stare proasta.
Trebuie sa specific faptul ca am renuntat de mult la acid si chipsuri insa inca mai fumez. Problema care ma deranjeaza cel mai rau este ca atunci cand ma apuca "crizele" ca sa zic asa, (de ragait) ma simt ciudat imi creaza o stare de disconfort general, ba chiar cateodata tuesc sec si respir greu. Uneori am senzatia ca ma apasa pe inima, alteori simt ceva spre urmaru stang... Aceste stari ar putea fi cauzate din cauza ca stau foarte mult timp intr-o anumita pozitie (la calculator pe scaun sau in pat)?
Carbunele medicinal ma ajuta foarte mult! Reactionez mai urat la diverse mancaruri. De exemplu la grasime sau prajeli. Nici la fructe si legume nu stau prea bine. Castravetii, ceapa, perele, ardeiul nu le pot manca... In ultima vreme am mancat mai mult gratar de vita si orez ieri si azi am mancat niste proc mai gras iar acum ragai...
Inca ceva care mi se pare ciudat este ca uneori ma apuca ragaiala si daca ma enervez.
Ma mai gandesc ca alta cauza ar putea fi nasul? Am o sinuzita destul de nesimitita. De vreo 3 luni tot bag picaturi si trag nasul incontinu.

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri! Mult succes!
O zi buna!
Thavi
2 comentarii
0
15-12-2008, ora 20:14
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna seara!

NU aveti voie sa mancati grasimi saturate, prajeli, rantasuri, produse de patiserie, ratiserie, cofetarie, bauturi carbogazoase, bauturi alcoolice etc., in general ar fi bine sa consumati numai preparate fierte (orez, mazare) carne de miel, de vita si cat mai multe alte alimente alcaline nu acide.

Eructatiile (ragaielile) apar foarte frecvent cand mancati mult si foarte repede, din cauza aerului inghitit.

Ar fi foarte bine daca ati consulta un medic gastroenterolog care sa va faca o endoscopie digestiva superioara pentru un diagnostic cat mai precis si in concordanta cu realitatea. (Dr. Dana Bucur de la Clinica Polisano).

Pana atunci ati putea consuma in continuare ceaiul de sunatoare pt ca reduce aciditatea si pe langa acesta si ceai de flori de salcam, galbenele si zmeur.

Numai Bine!
0
02-06-2011, ora 18:28
Zerg
Nu este medic/terapeut
Zerg
Salut Tavi,

Uite eu am aceeasi problema... Cum e, ai scapat pana la urma?...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.