Radiografiile pulmonare si sarcina

21-08-2009
alexandra 10
Nu este medic/terapeut
alexandra 10
Sunt insarcinata (saptamana a 5) si am facut o radiografie pulmonara. Exista vreun risc major asupra sarcinii?
9 comentarii
0
21-08-2009, ora 18:57
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Major nu, dar bine nu este de facut in timpul sarcinii... dar la 5 luni nu mai este asa de rau ca in primele 3 luni. Rugati-va la Dzeu sa fie totul bine. Mai mult nu se poate face...
Cum de a trebuit sa va faca o astfel de radiografie si a adus in primul rand la ceva folositor ?
0
21-08-2009, ora 18:57
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
saptamana a 5a-, citiesem luna a 5a.
0
20-09-2009, ora 11:37
botosel
Nu este medic/terapeut
botosel
sunt in 8 saptamani si am facut radiografie pulmonara cam in a 4 saptamana nu stiu ce sa fac...medicul de familie a spus ca trebuie sa fac intrerupere, medicul de la radiografie a spus ca nu e problema ca nu mai sunt asa periculoase ca pe vremuri, iar medicul ginecolog la radiografie a spus ca sarcina decurge normal si ca a avut pe cineva cu radiografie osoasa, mai periculoasa si nu au fost probleme. Nu stiu ce sa fac pt ca deja cunosc pe cineva de 34 de ani nascuta cu malformatii (fara degete la maini si fara o laba la un picior), in urma radiografiei pe cand se faceau radiografii prin sate cu caravanele - medicul de la radiografie a spus ca nu e posibil asa ceva, in plus acum exista 3 d, 4 d, si se pot vedea. Familia ma sustine, dar sotul nu.Nu stiu ce sa fac sunt ffffffffffff bulversata
0
17-11-2009, ora 14:52
flr_florentina
Nu este medic/terapeut
flr_florentina
si eu sant in acceasi situatie de curand am aflat ca sant insarcinata adica mai exact e prima luna in care nu mi-a venit ciclul menstrual am facut test de sracina si mi-a iesit pozitiv dar in urma cu 4 saptamani am facut radiografie la plamani pentru cununia civila, noi ne dorim foarte mult un copil si cam incercam de ceva timp iar acum cand in sfarsit sa intamplat nu stiu ce sa fac nu mi-as dori sa nasc un copil cu malformatii dar nici nu as vrea sa renunt la sarcina mi-a luat 1 an ca sa raman insarcinata:(nu stiu ce sa fac va rog un sfat daca se poate
0
17-11-2009, ora 18:34
alexandra 10
Nu este medic/terapeut
alexandra 10
Revin... desi am facut acea radiografie pulmonara si desi medicul de familie a fost rezervat, am pastrat sarcina. Acum sunt il luna a 5 - am 21 de saptamani - si totul e ok. Sarcina a evoluat normal, am fost si la 3D si nu paresa fie nimic in neregula. In plus, asa cum ti s-a spus si tie draga Botosel, medicul de la radiologie m-a asigurat ca nu exista niciun pericol avand in vedere perioada scurta de expunere si gradul mic de iradiere.
Nu pot sa-ti dau un sfat, fiecare face asa cum simte, dar iti doresc curaj si sa-ti mearga bine!
0
18-11-2009, ora 23:17
botosel
Nu este medic/terapeut
botosel
vreau sa va spun ca am stat mult in dubii daca sa-l pastrez sau nu...fiecare are soarta lui...daca am sti-o inainte am fugi toti cu scantei la picioare. sunt in 18 saptamani si sunt bucuroasa si incantata de burticuta mea...medicul mi-a spus ca voi avea un baietel...eram la ecograf cu sotul care nu si-l doreste gandindu-se la riscuri.sunt fericita...si cum vrea Dumnezeu sa fie asa va fi...am facut dublul test si a iesit cu risc scazut de malformatii...mai vedem ce va mai fi...
0
11-03-2010, ora 14:30
codrutapop
Nu este medic/terapeut
codrutapop
as vrea sa va spun ca si eu intre 5 -6 saptamani am facut o radiografie pulmonara. medicul ginecolog mi-a spus riscurile si a zis ca eu hotarasc ce vreau sa fac
M-am hotarat sa pastrez sarcina am facut triplul test dar inca nu am primit rezultatul si mi s-a zis ca intre 20 si 24 de saptamani trebuie sa mai fac o ecografie nu mai stiu cum se numeste dar ceva de genul ca o sa se uite la toate organele bebelusului atat mia zis ca dureaza mai mult despre ce ecografie este vorba?
0
05-03-2013, ora 18:28
liliana25
Nu este medic/terapeut
liliana25
Buna ziua,

sunt insarcinata in 35 de saptamani si la 32 de saptamani de sarcina am facut o radiografie pulmonara, dupa care am repetat-o la vreo 8 zile.au fost necesare aceste radiografii, prima dintre ele fiind chiar facuta la indemnul medicului care imi urmareste sarcina.
As dori sa aflu parerea si altor mamici care au fost in situatia mea, si cum a evoluat sarcina lor.
Multumesc!
0
24-12-2020, ora 04:17
Angy84
Nu este medic/terapeut
Angy84
Fetele ce ati facut radiografie toracică in sarcină... a avut consecințe asupra fătului??
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: