Radiografie cartilaje | Forumul Medical ROmedic

Radiografie cartilaje

26-05-2011
jackzorny
Nu este medic/terapeut
jackzorny
Intentionez sa merg sa -mi fac o radiografie la cartilaje, astfel as dori sa aflu daca mai am sanse sa cresc in inaltime... Ce vreau sa stiu este daca am nevoie de trimitere de la medicul la familie, sau pot merge eu direct la spital sa-mi fac? Si daca se poate sa imi spuneti ce latura a medicinei se ocupa cu radiografiile astea..
Multumesc aniticipat!

p.s. Precizez ca am 18 ani si sunt din Sibiu
8 comentarii
0
28-05-2011, ora 20:14
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
La endocrinologie..medicul va decide daca este cazul sa faci ceea ce doresti tu sau nu..ce inaltime ai ?
0
28-05-2011, ora 20:19
jackzorny
Nu este medic/terapeut
jackzorny
1, 61
0
28-05-2011, ora 21:32
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu te stii bolnav de nimic pana acum ? Nu ai avut probleme cu rinichii ? Parintii tai sunt mici de statura ?
0
28-05-2011, ora 21:46
jackzorny
Nu este medic/terapeut
jackzorny
Nu stiu sa fi avut vreo boala pana acum, iar cu rinichii nu cred, cel putin nu stiu sa fiu avut, nam fost niciodata la vreun medic care sa-mi comfirme ca as avea ceva la rinichi, mama are cam 1, 60, iar tatal aprox 1, 75...
Precizez ca mai am un frate, diferenta de varsta fiind relativ mica (sub 1 an) si totusi el are in jur de 175, mie mi se pare cam absurd ca un baiat sa "mosteneasca" inaltimea mamei, nu cred ca am mai auzit asa ceva... Insa nu am eu cunostinte in domeniu astfel incat sa-mi pot da cu parerea...
0
29-05-2011, ora 17:11
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Fratele tau este mai mare ca tine ? Imediat dupa ce a fost nascut fratele tau mama a ramas insarcinata ? Cati ani avea mama cand te-a nascut ?
0
29-05-2011, ora 23:39
jackzorny
Nu este medic/terapeut
jackzorny
da este mai mare, cum am spus are in jur de 1, 75 / Diferenta intre noi este de 10 luni / ~ 25 ani.
0
30-05-2011, ora 22:09
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Intre sarcini trebuie sa existe o pauza mai mare, de minim doi ani pentru a da timp organismului sa se refaca, sa-si reimprospateze rezervele si resursele pentru a putea adaposti si dezvolta in conditii normale, nu deficitare, un nou produs de conceptie. In sarcinile succesive, consecutive, copiii ce vin imediat se pot dezvolta insuficient inca din viata intrauterina, se pot naste prematuri, cu greutate mica si raman cu un deficit in dezvoltare ; dar nu e o regula, uneori se intampla ceea ce spun eu, dar foarte bine poate fi si o alta cauza a minusului in inaltime constatat la tine. Ia o trimitere la endocrinologie si vezi ce-ti va spune si medicul de acolo. Cresterea ta nu se termina la 18 ani, va mai continua cativa ani.
0
07-07-2011, ora 00:33
jackzorny
Nu este medic/terapeut
jackzorny
Mi-am luat trimitere de la medicul de familie, insa nu stiu la ce spital trebuie sa merg. Oare pot merge la orice spital cu sectie de pediatrie? Oare este gratuit daca am trimiterea?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Proprietățile unice ale È›esutului cartilajului, explorate în cadrul unui nou studiu
  • Cartilaj artificial creat cu ajutorul imprimantei 3D
  •