Locuim in America si sotul meu raceste frecvent

05-02-2012
ram0nes14
Nu este medic/terapeut
ram0nes14
Buna ziua, am nevoie de parerea dvs., va rog. Sotul meu raceste foarte frecvent, ritmul e cam de o data pe luna. Are simptome relativ diferite decat in mod normal, in sensul ca are temperatura, este foarte slabit, il dor muschii si nu se poate misca; il doare in gat, insa nu tuseste, nu are nasul infundat niciodata. Mi-a spus ca asa au fost racelile lui toata viata. Nu stiu daca e corect sa ii spun raceala, e cel mai probabil o alt fel de infectie, insa el asa mi-o descrie. De obicei sta la pat vreo 3 zile, insa acuza dureri de muschi si piele aproape o saptamana. Am incercat diferite tratamente cu antibiotice, pastile de raceala, siropuri, absolut nimic nu functioneaza!
Pana anul trecut, i se intampla o data la 2-3 luni, insa acum a devenit si mai frecvent, ultima lui raceala a fost la inceputul lui ianuarie, iar astazi acuza simptome din nou.
Locuim in America si aici sistemul medical este complicat si extrem de scump. Doctorii nu sunt nici pe departe la fel de competenti ca in Romania - si ma scuzati daca fac vreo acuzatie, nu vreau sa jignesc pe nimeni, ci, dimpotriva, admit pregatirea superioara a medicilor romani. Am facut analize de sange si a fost trimis la un CAT scan, nu i s-a descoperit nimic, insa am ramas cu 13, 000 de dolari de plata - asta cu asigurare medicala! De aceea ne e teama sa mergem din nou pentru vreo consultatie, pentru ca sansa sa ne 'ardem' din nou e foarte probabila.
As dori pareri de la dvs. despre ce ar putea fi, ne-ar ajuta foarte mult in tratarea simptomelor sau, eventual, daca vom merge la doctor sa ii sugeram ce ar putea fi, pentru ca altfel riscam sa ramanem fara raspuns.
Un istoric medical ar fi: acum 12 ani si-a rupt piciorul, a luat calciu si a facut depuneri de calciu. O perioada foarte lunga s-a ferit sa ia suplimente, insa de cateva luni ia vitamine si suplimente minerale. Initial am crezut ca ii este sistemul imunitar slabit, insa ia vitamine de ceva timp, mananca sanatos, este activ..dar raceste din ce in ce mai des.
Va rog foarte mult sa imi dati ceva sfaturi, pentru ca nu mai stim ce sa facem! In toamna vom veni in Romania si vom face analize amanuntite, insa pana atunci parerile dumneavoastra sunt binevenite, multumim!
6 comentarii
0
05-02-2012, ora 20:39
marimar85
Nu este medic/terapeut
marimar85
buna!imi pare rau sa aud asta despre sotul tau, dar crede-ma ca exact aceeasi problema o am si eu, racesc cu una cu doua...si am facut pe dracu-n patru pentru a-mi fortifica sistemul imunitar...dar acest lucru se face in timp, nu e necesar sa ia de ceva vreme vitamine si suplimente si sa manance sanatos ci sa le ia o perioada mai mare de timp, sa incerce echinacee, spirulina, si incearca sa nu-i mai dai mancare gatita la temperaturi de peste 35 de grade, mai mult cruditati: salate, fructe si cum raceste nu-i mai da nimic!!!nici macar o pastila, Lasa-l sa indure raceala cu propriul sistem de imunitate, eu asa am facut si nu am mai racit de ceva vreme!!!!O raceala kre imi trecea cu pastile in 5-6 zile cel putin, mi-a trecut in 2 zile maxim neluand nimica!!!!
0
05-02-2012, ora 20:39
marimar85
Nu este medic/terapeut
marimar85
Succes si multa sanatate si lui, dar si tie!!!!
0
05-02-2012, ora 23:20
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Un exudat faringian cu antibiograma a facut? Poate chiar si un exudat nazal cu antibiograma, deoarece focarul poate fi in nas si ajunge in faringe.
Numai in antibiograma iti scrie ce bacterie patogena este si la ce antibiotic este sensibila.
Dupa cum descrii - ca are frisoane si dureri de muschi si piele, poate fi vorba de un streptococ.
Sa caute deasemenea daca are ceva carii, deoarece acolo pot fi multe bacterii periculoase, care pot intretine sau declansa infectii in organism.
0
05-02-2012, ora 23:29
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Inainte de analiza, trebuie sa traeca macar 10 zile de la ultima pastila de antibiotic luata, in caz ca luat, ca sa nu iasa rezultatul fals negativ.
0
05-02-2012, ora 23:54
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Sa nu se spele in gura, inainte de analiza, nu mananca si nu bea apa, ca sa nu iasa rezultatul fals negativ.
Dimineata, cum se trezeste, merge la laborator pentru recoltare.
0
06-02-2012, ora 18:44
ram0nes14
Nu este medic/terapeut
ram0nes14
Multumesc pt raspunsuri, voi incerca sfaturile dae de dvs. Buna ideea sa nu ii mai dau medicamente, pentru ca deja isi intoxica corpul cu ele, fara nici un rezultat. In acelasi timp, acuza ca ii e nasul uscat tot timpul cand nu este bolnav. Am crezut ca poate este din cauza ca are deviatie de sept, asa ca vom face exudat nazal si faringian sa vedem daca asta este cauza. Va doresc multa sanatate, marimar si tema!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • S-a descoperit locul de formare al febrei în organism
  • MIT: Vitamina C previne răceala
  • MIT: Usturoiul previne și vindecă răceala
  • MIT: Dacă ieși afară cu părul ud răcești
  • Răceală sau gripă?
  • Iată care este singurul supliment ce ar putea preveni răceala
  • Alergie sau răceală?
  • S-a descoperit mecanismul prin care febra la începutul sarcinii poate produce defecte cardiace și fizionomice la copil
  • Care este singurul supliment de care ai nevoie pentru răceală?
  •