Raceala frecventa 2

28-10-2008
vasileo
Nu este medic/terapeut
vasileo
Buna ziua acum ceva timp am scris despre problemele mele cu raceala asta frecventa, am fost sfatuit sa merg la ORL am fost la panduri la D-nul Dr. Neculai ma consultat in gat la urechii ma trimis sa fac o serie de analize la sange si un exudat faringian, rezultatele au fost bune a zis ca nu am nimic zicea ceva de VSH ca ar fi un pic marit ca ar existata o mica infectie la ceva dar a zis ca nu e ceva GRAV azis sa iau ceva de imunitate si mi-a recomandat cantastim dar a zis sa ma sfatuiesc si cu medicul de familie, asta am si facut medicul de familie nu a fost de acord cu cantastimul si mi-a prescris Bronhovaxom, cam de 2 luni iau tratament dar problema este ca am racit din NOU, de o saptamana expactorez ceva vascos si verzui si tucesc inainte foarte tare imi curge si pe nas aceasi secretie noapte nu pot sa dorm deloc ma infund de nu pot sa mai respir si ma duc la baie si expectorez si atunci ma apuca tusea si tusesc si expectorez de nu ma mai opresc de ma doare si capu de atata expectorare. Ma mai doare si pieptul defapt toata zona asta a piptului de jur imprejur in zona omoplatilor, bine de mentionat ar fi ca in zona aceasta pe mine ma cam doare tot timpul mai ales in spate numai ca acum ma doare mai tare si imi trosneste asa coloana acolo intre omoplati. Poate cineva sa imi dea un sfat ce poate sa fie ca m-am saturat sa ma tot duc la medic si sa nu imi gaseasca nimic dar eu va spun ma simt foarte rau si problema este de ani de zile. Cu riscul ca va plictisesc ar tebui sa mai mentionez ca eu cand eram mic am avut o problema la plamani nu stiu exact ce dar o doamna doctor de la filaret a zis ca TBC pentru ca i-am spus ca tratamentul a fost cu hidrazita si inca ceva din ce imi aduc eu aminte. Dar acum cand fac control la plamani ca ma duc aproape in fiecare an ca daca tot racesc mi sa spus ca nu am nimic la plamani ba chiar o doamna doctor a zis ca ce tot insist ca vreau eu neaparat sa mi se gaseasca ceva si i-am spus ca nu ca eu chiar ma simt rau dar tot nu am rezolvat nimic deci sunt sanatos TUN si atunci... As vrea totusi sa imi raspudeti daca ati mai intalnit astfel de cazuri. Va Multumesc!
1 comentarii
0
29-10-2008, ora 12:48
alessia5158
Nu este medic/terapeut
alessia5158
Cere sa-ti caute in sputa (expectoratia aceea), care se recolteaza in recipient sterilizat, Chlamydia pneumonie (care este o bacterie intracelulara cu caracteristici atat de bacterie cat si de virus) si care provoaca atat infectii bronhopulmonare cat si in sfera ORL( de obicei, din rutina, laboratorul cauta in sputa alte bacterii din alte genuri si nu din chlamidia).Este doar o sugestie ! De ce nu te duci la Instit. de boli infectioase"prof. dr. Matei Bals"? poate laboratoarele de acolo sunt mai dotate cu materiale si aparatura -e important sa-ti izoleze si sa identifice agentul bacterian. Oricum, analizele de rutina indica o infectie in organism!- trebuie numai cautat si identificat agentul cauzator al ac. infectii.Nu este de ignorat nici sistemul tau imunitar slabit, pe care trebuie sa-l fortifici !! Sunt o gramada de "intaritoare" ale sist. imunitar pe piata si naturiste si homeopate. Mama mea ani de zile a luat Bronhovaxon care, in cazul ei, ( racea usor si uneori facea pneumonie, ) s-a dovedit a fi apa de ploaie!Dupa varsta de 50 de ani, si cu un trecut "bogat"' in infectii respiratorii a facut fibroza pulmonara, tuseste, expectoreaza vascos, verzui, se sufoca fapt ptr. care acum o tin 10-14 ore/zi la un concentrator de oxigen !!! In concluzie, nu-i de joaca cu ac. raceli frecvente mai ales ca ai in antecedente, probabil, si un TBC, iar peste ani, cand sist.imunitar slabeste in eficacitate in raport cu varsta, poti avea probleme serioase !!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.