Racaiala continua pe gat si flegma(dimineata) de culoare maronie

29-09-2012
mariusdaniel91
Nu este medic/terapeut
mariusdaniel91
Buna seara,
Am 20 ani si am fumat aproximativ 2 ani, dupa care m-am lasat acum 3 luni, cand am inceput sa ma trezesc noaptea datorita faptului ca mi se 'contracta' gatul iar inima incepea sa bata foarte repede si aveam transpiratie rece. Am spus ca este de la combinatia de fumat, de stres(fiind in perioada bacului) si de cola si n-am fost la medic. Problemele au inceput in septembrie, cand mi s-au inflamat amigdalitele, respiram greu cateodata si dupa ce beam ceva simteam ca mi se contracta gatul neputand sa dorm decat dupa ce deveneam foarte obosit. Am dat vina pe inghetata, curentul de pe plaja si bauturile reci. Dupa 2 zile, a inceput sa ma usture sub limba si anume ata care tine limba(nu cred ca este relevant, mi-a trecut repede dar nu vrea sa omit ceva) si m-am uitat atent descoperind niste bubite mici sub limba, urmand ca apoi sa descopar niste umflaturi si pe limba, in josul gatului(am spus ca este de la ceaiul fierbinte care l-am baut dar nu mi-au trecut nici in prezent), plus ca aveam inca de atunci saliva foarte lipicioasa. La cateva zile m-a luat durerea de masea(probabil maseaua de minte) dar m-a speriat faptul ca durerea s-a intins pana la urechea dreapta deoarece am citit cu cateva saptamani inainte simptomele cancerului la gat. Timp de o saptamana, la interval de 6 ore, am luat oxacilina, 24 de pastile. Amigdalitele mi-au trecut, la fel si durerea de masea si de ureche, dar 2 nopti la rand m-am trezit iar cu inima batundu-mi foarte tare si ma durea stomacul ducandu-ma de 3-4 ori la toaleta noaptea. De cateva ori mi-a venit sa ragai si am simtit ceva solid ca vine inapoi, dar mi se oprea in gat si nu puteam decat sa inghit inapoi. Au mai trecut cateva zile si n-am mai avut probleme cu durerea, dar am ramas cu o racaiala pe gat care imi trece destul de rar si pe perioade scurte de timp(cateodata simt si ceva in gat), fiind nevoit sa-mi dreg vocea des si cateodata sa tusesc, si de asemenea am ramas si cu bubitele de sub limba si umflaturile de pe limba. Racaiala pe gat mai dispare ceteodata si o zi intreaga, dar mai nou a fost constanta, iar de 2 zile, dimineata, imi dreg vocea foarte puternic si simt nevoia sa scuip, iar in saliva am observat o substanta maronie si asta NUMAI dimineata(de obicei am limba incarcata iar dimineata cand ma spal pe dinti scuip acea substanta galbena) iar dupa ce scuip de cateva ori, devine iar alba. Mai simt si gatul uscat cateodata, un gol in capul pieptului care nu sunt sigur cat tine, imi dau seama de el dintr-o data si pana nu gasesc altceva de facut nu imi trece si mi-a revenit durerea de stomac care ma tine 2-3 minute. In ultimele 2 seri inainte sa ma culc am luat cate o aspirina.
Tin sa precizez: Am mancat foarte condimentat incepand cu luna august, de obicei beau cola si tot incepand cu luna august am baut alcool cel putin 1 pahar pe seara si am ajuns la 3-4(cu exceptia saptamanii in care am luat oxacilina). Si am impresiat cateodata cand pun mana pe gat, ca este fierbinte. Si cand fac efort incep sa obosesc mult mai repede si sa respir foarte greu. Nu am facut prea mult efort vara aceasta, dar am avut activitate zilnica. Si am inghitit si ceva apa de mare.
Stiu ca am dat foarte multe detalii si ca unele pot fi irelevante, dar nu am vrut sa las nimic deoparte care ar putea diferentia un diagnostic de altul. Vreau in mare sa stiu daca poate fi ceva grav precum cancerul la gat/laringe, ma macina acest lucru si nu ma pot duce la medic pana saptamana viitoare. Iar racaiala pe gat nu sunt sigur cand imi trece, daca imi trece, sau daca este influentata de ce mananc/beau.
Am citit cateva topicuri cu simptome asemanatoare dar nu mi-am gasit in nici unul toate 'simptomele'. Oricat as vrea sa ma consider paranoic ma copleseste gandul de fiecare data cand simt iar racaiala pe gat si nu mai pot astepta sa ma duc la medic si sa ma trimita de la unul la altul, as dori macar o parere daca se poate.
Multumesc!
2 comentarii
0
30-09-2012, ora 00:12
mariusdaniel91
Nu este medic/terapeut
mariusdaniel91
Imi cer scuze pentru postul dublu, dar am uitat sa mentionez ca aceasta racaiala pe gat are aproximativ 3 saptamani si am de asemenea momente in care sunt ragusit, iar vocea pare mai groasa ca de obicei. Iar ingrosarea vocii am obsevat-o acum 3 luni(vocea mi s-a mai ingrosat o data la 15 ani).
0
25-01-2014, ora 06:37
Shuffy
Nu este medic/terapeut
Shuffy
Salut, sunt Dorin si am aceleas simptome ca tine, ai gasit rezolvare la problema ta ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.