Ruptura de muschi partiala?

19-11-2009
DANIELA DIACONU
Nu este medic/terapeut
DANIELA DIACONU
BUNA ZIUA,
Acum cateva zile am facut o miscare gresita in urma careia nu am mai putut pune piciorul in pamint de durere-nu este vorba de glezna, cred ca s-a produs o intindere de ligamente sau ceva la muschi in zona gambei.In momentul in care m-am intins sa iau ceva de pe noptiera am simtit o durere puternica ca la circel si o pocnitura.Dupa doua zile de la incident am inceput sa merg dar cu dificultate -in acest timp am luat ca medicatie mydocalm, diclofenac pastile si unguent. In a treia zi, am observat o mare umflatura la nivelul maleolei si am inceput sa ma invinetesc -destul de mare ca suprafata si umflatura si vinataia.Acum am o saptamina si vinataie am si la nivelul gambei acolo unde s-a produs intinderea s-au ruptura partiala dupa parerea mea, dar nu este tot atit de mare ca la maleola Durere inca mai este -nu la maleola ci la gamba si ma misc usor caci altfel ma tine.Daca incerc sa merg repede ma tine si am dureri.PROBLEMA este ca nu am fost sa ma vada un medic si acum realizez ca pot ramine sechele in cazul in care este ceva mai grav -Aveti idee cam despre ce ar putea fi vorba si ce ma sfatuiti?
CU MULTUMIRI, DANIELA D.
4 comentarii
0
20-11-2009, ora 18:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Poate fi vorba despre o entorsa de gravitate variabila, sau poate exista un diagnostic mai grav, cu repercursiuni serioase in sanatatea D-voastra.
Este indicat un consult clinic specializat la ortoped.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
21-11-2009, ora 00:26
ciprian272003
Nu este medic/terapeut
ciprian272003
scuze daca intervin
dumneavoastra sunteti confuza in explicarea simptomelor
trebuie sa mergeti la un ortoped pentru diagnostic si tratamentde specialitate
cu stima
0
21-11-2009, ora 20:48
DANIELA DIACONU
Nu este medic/terapeut
DANIELA DIACONU
Imi pare rau dar cred ca simptomatologia a fost destul de clar expusa -am precizat ca nu este vorba de glezna si ca durerea si pocnitura pe care am simtit-o a fost la gamba, ceea ce m-a dus cu gindul ca poate fi vorba de o intindere de ligamente sau ruptura de muschi partiala. La 2 zile dupa acest incident m-am invinetit si umflat la nivelul maleolei, dar durerea mea nu era acolo, practic acolo coborise -tot dupa parerea mea procesul inflamator. Dupa alte 2 zile, vinataie mi-a aparut si la gamba, exact in locul unde este localizata durerea.La ora actuala durerea este la muschi, o pot compara cu o febra musculara f. puternica ce nu-mi da voie la miscari prea bruste sau efort prea mare-spre exemplu alergare.
0
22-11-2009, ora 16:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Este posibila prezenta unei rupturi musculare partiale a gemenului intern.
Consultati un ortoped pentru elucidarea situatiei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: