RMN glezna stanga

11-04-2014
Vasi2014
Nu este medic/terapeut
Vasi2014
Modificari difuze edematoase in tesutul celular subcutanat in 1/3 distala a gambei si la nivelul gleznei, mai importante pe fata interna a gleznei
Articulatia talo-crurala cu inaltime normala.
Fara colectii intraarticulare
Fara modificari de contur ale domului astragalian.
Mici fragmente osoase 4-6 mm cu margini corticalizate, situate adiacent marginii infero-laterale cuboidului, pe traiectul tendonului peronierului lung(os peroneum, bipartit, supranumerar).
Modificari edematoase ale maduvei osoase la nivelul osului peroneum bipartit si in jurul
tendonului peronierului lung, proximal.
Modificarile se extind pe o distanta de ~ 3 cm si se asociaza cu modificari de semnal intratendinoase (posibila ruptura/ degenerare tendon peronier lung)
Fara edem la nivelul cuboidului sau calcaneului care sa sugereze un sindrom de frictiune Ligamentele tibio-fibulare anterior si posterior, talo-fibulare anterior si posterior, calcaneo-fibular si deltoid normale.
Tendoanele flexorului lung al halucelui, flexorului lung al degetelor si tibialului posterior normale.
Tendonul achilian normal.

Concluzii

Os peroneum (supranumerar) cu aspect bipartit, pe traiectul tendonului peronierului lung cu edem al maduvei osoase si modificari de semnal intra si peritendinoase, proximal de osul sesamoid, intinse pe o distanta de ~ 3 cm (posibila ruptura/ degenerare tendon peronier lung).

Va rog sa-mi comunicati parerea dumneavoastra.
Mentionez ca am 38 de ani, inaltime 1, 60 si greutate de 77 kg cu 15 kg mai mult decat la prima entorsa (in urma cu 4 ani) si au fost vreo 6 episoade (entorse) in acest timp.. dupa fiecare am mers la medic si nu mi s a recomandat decat fasa elastica, diverse antiimflamatoare si repaos, fara sala ceea ce eu faceam din liceu de 3-4 ori/saptamana.
1 comentarii
0
14-04-2014, ora 02:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Glezna D-voastra sufera in primul rand datorita greutatii excesive (27 kg in exces) si datorita efortului fizic/sportiv absolut exagerat practicat pana acum.
RMN-ul se utilizeaza rarissim in patologia gleznei, deoarece ofera adesea rezultate fals-pozitive (arata leziuni care nu exista de fapt).
Prin urmare, atitudinea logica este fundamental diferita: mai intai examinare clinica atanta si competenta, urmeaza eventual examinare radiologica, rar examinare computer-tomograf.
In oricare dintre situatiile imaginabile trebuie sa renuntati repede la cele 27 kg in exces si sa reduceti drastic efortul fizic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.