RMN in prima luna de sarcina?

03-09-2010
Masshu
Nu este medic/terapeut
Masshu
Buna ziua,
pe 02.09 am facut un RMN cerebral. As vrea sa stiu cum ar putea afecta asta o sarcina. Mentionez ca nu mi-a venit inca menstruatia (ar fi trebuit sa imi vina pe 01.09) insa de obicei intarzie citeva zile. De ceva timp ma chinui sa ramin insarcinata si cum acest lucru nu s-a intimplat am exclus posibilitatea unei sarcini in momentul cind am facut rmn-ul. Acum insa sint ingrijorata deoarece am aflat ca daca as fi insarcinata rmn-ul pe care l-am facut ar putea afecta viata bebe-ului. Nu am facut inca un test de sarcina care sa imi confirme sau infirme sarcina deoarce il pot face abia pe data de 6. Pina atunci insa va rog sa imi dati citeva raspunsuri sau sfaturi in acest sens pentru ca sint foarte ingrijorata. Va multumesc.
13 comentarii
0
03-09-2010, ora 14:45
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
RMN a fost făcut cu substanţă de contrast sau fără?
RMN se poate face în timpul sarcinii, nu s-au găsit efecte negative, uneori e posibil ca substanţele de contrast să aibă efecte dăunătoare dar nu este obligatoriu şi nici nu s-a cercetat prea mult
0
03-09-2010, ora 15:28
Masshu
Nu este medic/terapeut
Masshu
Cu parere de rau nu stiu daca a fost facut cu substanta de contrast sau nu. Experienta rmn-ului mi-a lasat oarece "traume" de care sper sa scap rapid (eu nefiind claustrofoba din cite ma stiu). Imi amintesc ca la inceput mi s-a spus ca voi sta cam 15 minute, apoi au spus ca daca nu este ok va fi ceva injectabil si apoi inca 5 minute. Din pacate nu imi amintesc exact ceea ce mi s-a spus. Oricum pot spune ca nu mi s-a injectat nimic, am stat cam 13 minute ca mai mult nu am suportat (de fapt mi s-a spus ca m-au scos mai repede cu 2 minute), insa daca imi spuneti in ce consta aceasta substanta de contrast poate reusesc sa va dau un raspuns. Sunt cu atit mai ingrijorata deoarece de obicei ma informez inainte sa fac ceva. De data asta parca am fost total aeriana si tot ceea ce am citit de ieri incoace ma sperie foarte tare. Informatia pe care eu o aveam in acest sens este ca nu ar afecta bebe in cazul in care ar fi. Parerile par a fi impartite: orbire, surzenie, iradiatii si deces. Poate sint eu mult prea speriata insa imi doresc bebe de aproape un an si imi doresc unul sanatos. Multumesc
0
03-09-2010, ora 15:42
Masshu
Nu este medic/terapeut
Masshu
Revin cu amanunte. M-am informat despre substanta de contrast si nu, nu s-a folosit aceasta substanta. Cum spuneam mai sus nu mi s-a injectat nimic. De asemenea am citit ca nu este indicat RMN-ul in primele 12 saptamini de sarcina.
0
03-09-2010, ora 20:18
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
staţi liniştită, nu e problemă - substanţele de contrast - adică ceva injectabil în timpul RMN ului pot dăuna fătului, dar aşa nu sunt probleme. Se zice că nu este indicat pentru că nu s-au făcut cercetări în acest domeniu, dar RMN ul nu iradiază şi nu are efecte asupra fătului
0
06-09-2010, ora 09:49
Masshu
Nu este medic/terapeut
Masshu
Va multumesc mult pentru ajutor. M-am mai linistit datorita raspunsului dvs si mai mult am cautat si prin alte surse care confirma ceea ce imi spuneti. Bucuria mea este cu atit mai mare cu cit nu mi-a venit inca menstruatia si astept confirmarea testului de sarcina. Imi doresc din tot sufletul sa fie pozitiv. Sper ca RMN-ul pe care l-am facut sa nu il afecteze pe bebe, oricum o sa stau cu ceva griji in urmatorele luni. Si daca e sa fie asa cum imi doresc, am credinta ca totul va fi bine.
0
19-09-2011, ora 04:15
bismart
Nu este medic/terapeut
bismart
Buna, as vrea sa stiu continuarea.sper ca a fost cu happy ending. Si eu sunt acum in aceeasi situatie ca si tine si imi fac mari griji in cazul in care sunt insarcinata sa nu cumva fie afectat bebe.
Multumesc!
0
19-09-2011, ora 09:17
Masshu
Nu este medic/terapeut
Masshu
Salut,

S-a dovedit ca nu eram insarcinata cind am facut rmn-ul. Stiu ca nu tine insa, daca poti, asteapta rezultatul testului de sarcina inainte sa incepi sa iti faci griji.
Multa bafta :).
0
24-03-2012, ora 06:55
dumi budaca
Nu este medic/terapeut
dumi budaca
sunt in aceeasi situatie. pe 6 martie2012 am avut contact sexual si pe 7 am facut rmn lombar fara substanta de contrast. pe 23 am aflat ca sunt gravida. sa fac avort? am 40 de ani si nu am copii
0
26-03-2012, ora 09:15
Masshu
Nu este medic/terapeut
Masshu
Salut, stiu ca nimic nu te poate linisti in acest moment. La mine a trecut mult de atunci si imi amintesc ca am studiat toate site-urile posibile din strainatate si cam peste tot scria ca, in cazul meu, nu era nici un risc major. E greu sa linistesti o viitoare mamica in aceasta situatie, eu oricum nu sint de specialitate, insa o vorba buna :). Imi amintesc ca atunci, chiar si citind ca nu exista riscuri eram foarte speriata si stressata. Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu cineva de specialitate pentru a stabili daca exista sau nu riscuri in cazul tau. Iti urez multa sanatate si raspunsul la problema ta sa fie cel pe care ti-l doresti.
0
27-03-2012, ora 16:58
dumi budaca
Nu este medic/terapeut
dumi budaca
tu cum ai facut sa te linitesti? cu cine ai vorbit?
0
28-03-2012, ora 09:42
Masshu
Nu este medic/terapeut
Masshu
Salut din nou :). Pai nu prea te pot ajuta...nu prea m-am linistit in acea perioada. :) Cum ti-am spus am studiat site-urile din strainatate unde am citit ca nu erau probleme la fel cum imi sugerase si doamna dr. Boia Iulia Cristiana. S-a dovedit insa ca nu eram insarcinata deci am scapat de stress. Ar trebui sa vorbesti cu medicul tau si sa fii optimista si sa ii transmiti lui bb incurajare si incredere. Daca medicul spune ca nu e problema atunci...FII OPTIMISTA. Iti urez o sarcina usoara si un bb sanatos. Fruntea sus si mergi inainte :).
0
28-03-2012, ora 16:25
dumi budaca
Nu este medic/terapeut
dumi budaca
poti sa-mi spui in mare ce ai citit, ce efecte ssunt sau nu sunt
0
28-03-2012, ora 16:34
Masshu
Nu este medic/terapeut
Masshu
sincer nu vreau sa imi dau cu parerea despre ceva ce nu tine de compententa mea. In cazul meu, nu era nici o problema. Cel mai bine este sa vorbesti cu medicul tau. Doar cineva de specialitate iti poate spune daca exista riscuri sau nu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  • Plantele medicinale și sarcina
  • Expunerea prenatală la pregabalină legată de riscul apariției malformațiilor congenitale
  •