RMN glezna

28-05-2011
magwil
Nu este medic/terapeut
magwil
Buna ziua,
in uram unui accident rutier am fost lovita la glezna, am avut atela gipsata 2 saptamani dupa care mi s-a dat sa fac RMN.Nu am avut nici o fractura sau fisura osoasa.Rezultatulk Rmn-ului nu a putut sa fie citit de dr deoarece este in concediu si programarea la alt medic dureaza 2 saptamani, eu fiind nevoita sa incep serviciul nu stiuexact despre ce este vb ca rezultat : Plaja hipersemnal STIR LA NIVELUL MALEOLEI PERONIERE, ASTRAGAL SI CALCANEU, IMPRECIS CONTURAT:EDEM OSOS
- minima acumulare lichidiana in cavitatile articulare tibio talara si talo calcaneana
- tesuturi moi periarticulare edematiate

am rugamintea sa-mi spuna cineva daca stie ce inseamna
va multumesc
5 comentarii
0
29-05-2011, ora 13:00
dinno4949
Nu este medic/terapeut
dinno4949
e de bine!
0
29-05-2011, ora 19:49
magwil
Nu este medic/terapeut
magwil
Multumesc pentru raspuns, problema e ca am arsuri in interiorul calcaiului si dureri mai mari decat inainte, cand aveam gipsul.ce pot sa fac si de ce le am daca e de bine?!
0
30-05-2011, ora 14:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Examenul RMN nu este foarte util in traumatismele acestei regiuni.
Important este examenul clinic, urmat de radiografii si, uneori, Computer-tomograf (numai pe baza de indicatie stricta).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
23-04-2012, ora 09:01
magwil
Nu este medic/terapeut
magwil
buna ziua, a trecut un an de la accident, nu ma mai doare calcaiul dar mi-a ramas zona vanata si putin umflata.trebuie sa ma mai duc la consult?
0
24-04-2012, ora 15:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Probabil ati avut o fractura articulara a calcaneului, ce a determinat sechelele mentionate.
Se impune o examinare clinica atenta si eventual un examen Computer-Tomograf (nu RMN!!!!!!).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: