RMN gat cu substanta de contrast

13-11-2013
Convlad
Nu este medic/terapeut
Convlad
Salut cu respect toti membrii acestui forum si ii rog daca stiu si binevoiesc sa ma ajute intr-o, sper eu, mica problema. In urma unui control ORL, tatal meu a fost trimis la Bucuresti de catre medicul de familie in vederea efectuarii unui RMN la gat cu substanta de contrast. Initial a vorbit cu dl. Dr. Zainea de la Institutul Hociota, dumnealui l-a trimis in alta parte pentru examinarea RMN urmand a se intoarce la dl. doctor pentru interpretarea rezultatelor. Din nefericire si din motive de logistica, tatal meu fiind din Tr. Severin si neavand unde sa-si petreaca noaptea, nu a reusit sa mai ajunga in aceeasi zi la Dr. Zainea care, conform spuselor dumnealui, degeaba are rezultatele daca nu are si pacientul in fata, intrucat nu-l mai tine minte pe tatal meu.
Drept urmare, o sa scriu aici rezultatele analizelor, poate reuseste cineva sa ma ilumineze putin, cel putin pana reusesc sa-l duc iar pe tata in Bucuresti (precizez ca a implinit recent varsta de 62 de ani si are o fobie fata de doctori). Va multumesc din suflet, multa sanatate va doresc tuturor!

Examenul RM cu substanta de contrast al regiunii cervicale, completat cu examen CT cerebral,
evidentiaza:
- formatiune pseudochistica, cu componeta dominanta tisulara si zona de vascularizatie centrala,
de 38126132mm, situata in parenchimul parotidian drept, postero-inferior.
- leziunea descriza este bine delimitata, nu prezinta caracter infiltrativ/compresiv pe structurile
adiacente si capteaza contrast periferic, cu moderata omogenizare tardiva si remanenta
gadolinofila central-inferior
- grupuri ganglionare latero-cervicale | - Vl, omogene-cu aspect usor inflamator, fara semne de
necroza centrala, diametrul maxim transvers 7mm
- chist adenom/adenopatie parotidiana stinga, de 11mm, cu marginea posterioara la nivelul
portiunii superioare a digastricului posterior
- buco/oro/laringofaringe cu aspect RM in limite normale
- opacifierea celularitatii sinusului etmoidal sting, cu hipertrofie de cornete mijlocii si mari; reactie
inflamatorie in sinusurile maxilare, cu dominanta stinga si moderata acumulare fluida inchistata in
podeaua sinusala
- hipbrtrofie de muschi drept superior si intern, la nivelul orbitei stingi, fara densificarea grasimii
periorbitale sau procese in evolutie ( de corelat cu markeri endocrini?)
- importanta discartroza cervicala cu multiple hernii de disc etajate, ce comprima direct cordonul
medular si ingusteaza gaurile de conjugare
- segment al arterei vertebrale drepte, V4, filiform, cu enhancement slab de contrast la 2 minute
( cel mai probabil partial trombozat in contextul afectiunii degenerative disco-vertebrale
preexistente)
- aspect CT cerebro-vascular in limite normale, fara procese inlocuitoare de spatiu cerebral.

Concluzii:
Proces pseudochistic parotidian drept, cu componenta vasculara centrala (degenerare necrotica?)
Chistadenom parotidian sting, de 11mm
Sinuzita cronica etmoido-maxilara cu dominanta inflamatorie stinga.
2 comentarii
0
13-11-2013, ora 20:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sunt 3 probleme separat care necesita consult si tratament
1 penrru problema din riroida.-la maxilo-facial
tot acolo trebuie facuta o radiografie la radacina dintilor de sus de sub sinus
sa nu fie cumva sinuzita odontogena
2 consult la orl.. pentru sinuzita... dar dupa consultul la maxilo.facial
3 consult la balneologie... pentru coloana cervicala...cu acele hernii
0
13-11-2013, ora 23:26
Convlad
Nu este medic/terapeut
Convlad
Va multumesc pentru timpul acordat, D-le Doctor, si pentru raspunsurile d-voastra, va sunt recunoscator.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.