RMN coloana vertebrala

05-05-2011
aldicomslatina
Nu este medic/terapeut
aldicomslatina
Ma numesc Lavinia si am 31 de ani. Am probleme cu "mijlocul" spun asa pentru ca nu stiu clar care este problema de pe la varsta de 20-21 ani. La inceput au fost minore, aproape ca nu le-am luat in seama, dar cu timpul s-au acutizat.La 24 de ani am suferit o cazatura in urma careia am fost inconstienta cateva secunde. M-am lovit la coloana si la cap. Am facut investigatii si radiografii dar nu a aparut nimic. Insa durerile, cu timpul in jurul mijlocului au devenit din ce in ce mai mari. Am mai mers de vreo doua- trei ori la Spitalul Judetean Slatina, caci de aici sunt, cu aceleasi dureri, am povestit de fiecare data antecedentele, si mereu mi s-a pus diagnostic "lumbago acut" cu tratament injectabil si calmante unguente si medicamentoase, insa de fiecare data cand fac miscari bruste in anumite pozitii, sau imi este frig, chiar si foarte putin frig, imi "intepeneste" efectiv mijlocul. La 27 ani am ramas insarcinata si, surprinzator, am dus sarcina la bun sfarsit, fara nici un fel de durere la coloana.Acum de Paste am ajuns la Urgenta, am plecat la cumparaturi cu dureri de mijloc de vreo doua zile si m-am trezit ca nu mai pot merge, si nici jos sa nu mai pot sa stau din cauza piciorului drept care mi-a amortit. Mi s-a facut o injectie (cred ca dextrometazona, nu stiu sigur, dar asa am auzit asistenta cand discuta cu medicul) si o perfuzie si mi s-a dat drumul acasa cu o reteta cu Movalis injectabil si algifen injectabil pentru 5 zile si midocalm pastile si voltaren unguent. Partea proasta este ca 7 zile am avut dureri ingrozitoare ale piciorului, simteam o durere continua pe os de la sold pana in varful degetelor si talpa amortita in permanenta, mijlocul nu ma mai durea absolut deloc si de-abia acum, dupa doua saptamani a inceput sa ma mai lase durerea si amorteala.Mi-am luat de doua zile o crema pe care o mai folosisem in trecut dar de care uitasem -puterea Ursului- care ma arde, la propriu, in locurile unde o aplic si simt o ameliorare, dar sunt convinsa ca vor reveni durerile.Ce investigatii ma sfatuiti sa fac in cazul meu si la ce clinici sau spitale din Dolj sau Arges, in nici un caz la noi, din considerente personale.Va multumesc anticipat pentru raspuns, si in primul rand pentru ca ati avut rabdarea de a-mi citi povestea.
P.S. Am uitat sa specific faptul ca medicul de la urgenta mi-a recomandat un RMN, spunandu-mi ca nu e in regula cu aceste dureri la varsta mea.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.