RMN coloana lombara

04-12-2012
70oana
Nu este medic/terapeut
70oana
Buna ziua,
in data de 21.11.2012 am facut un RMN cu urmatoarele rezultate:
-scolioza lombara dextroconvexa
-deshidratarea discului intervertebral L5-S1 cu reducerea inaltimii acestuia si modificari degenerative (modic II) ale platourilor adiacente
-hernie intraspongioasa la nivelul platoului vertebral superior L2
-hernie discala paramediane stanga L5-S1 de 11/11/8 mm rupta si migrata caudal ce comprima radacina S! stanga
-protuzie discala posteromediana L4-L5 necompresiva radicular
-chist Tarlov sacrat S2 stanga de 14 mm si S2 dreapta de 7 mm
-cordonul medular din campul de examinare cu aspect IRM normal
Sunt disperata si nu stiu ce sa fac !!!!!!!
Mi-a fost recomandata operatie de catre un neurochirurg.
Nu se poate face nimic altceva? Am 42 de ani.
3 comentarii
0
04-12-2012, ora 16:51
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
aveti un rezultat RMN insa ce probleme va cauzeaza? pentru ca cele descrise de radiolog pot face un om invalid insa altii pot trai fara cea mai mica problema cu modificarile amintite.
tratamentul chirurgical depinde cel mai mult de problemele cauzate de hernia de disc sequestrata la nivelul L5-S1. herniile de disc sequestrate (rupte) nu prea se amelioreaza daca cauzeaza probleme majore trebuie operata, insa niciodata nu se opereaza imaginea de pe RMN ci acuzele pacientului
0
05-12-2012, ora 15:13
70oana
Nu este medic/terapeut
70oana
Va multumesc pentru raspunsul prompt.
Problemele au fost urmatoarele:
in luna iulie a acestui an am avut prim criza serioasa, dureri foarte mari de mijloc (de multi ani am aceasta problema) care pentru prima oara au coborat pe piciorul stang cu amorteala usoara.pana in talpa piciorului. Am facut fizioterapie 2 saptamani si durerile pe picior s-au agravat (doar cu supozitoare cu indometacin am calmat durerea ) durerile cedand cu totul pe la sfarsitul lui septembrei.
Din neglijenta mea (nu am luat in serios prima criza) la inceputul lunii noiembrie am facut o noua criza, am pus repede supozitoare cu indometacin si am luat hotararea de a face un RMN. Rezultatul il stiti.Neurochirurgul cu care am vorbit mi-a recomandat foarte hotarat sa ma operez (dupa ce s-a uitat pe RMN).
in momentul de fata nu mai iau medicamente si mai am o durere remanenta usoara insotita de o amorteala usoara pe partea din spate (zona de sus) a piciorului stang.
Ce mai pot face de acum inainte?
Va multumesc.
0
05-12-2012, ora 17:46
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
dupa cum am scris, totul depinde de simptoamele care le cauzeaza aceasta hernie, daca nu va cauzeaza probleme majore atunci evident nu trebuie operata, insa trebuie sa stiti ca hernia va ramane acolo si la o miscare brusca poate sa revina problemele cu aceeasi intensitate sau se pot si agrava. odata probabil va trebui operata insa 20% din populatie are hernii de disc fara sa operam milioane de oameni cu aceasta problematica, pentru ca, desi multi au hernii de disc, putini au probleme majore cu ea.
durerea si amorteala sunt simptoame cu care multi traiesc fara probleme, o scadere a puterii musculare sau o pareza sunt lucruri mai serioase, insa indicatia majora de operatie de urgenta la hernii de disc este incontinenta urinara sau fecala sau parapareza.
din pacate o hernie de disc operata recidiveaza sau etajul respectiv a coloanei devine instabila cu timpul care face necesara operatii mai complicate.
daca alegeti operatia sa cautati un neurochirurg bun care opereaza hernia de disc cu metoda microchirurgicala si nu deschisa
cum puteti sa evitati recidiva? sa nu aveti kilograme in plus, intarirea musculaturii spatelui, evitarea miscarilor care pot provoca recidiva, evitarea ridicarii greutatilor mari, kinetoterapie etc
indometacina nu este un medicament foarte puternic, sunt multe medicamente care au un efect mult mai puternic
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.