RMN Coloana

03-07-2011
Baiatu_87
Nu este medic/terapeut
Baiatu_87
Buna ziua,
Va afisez rezultatul:

Examenul Rm al coloanei nu evidentiaza modificari de semnal vertebrale.
Fara reducerea inaltimii corpilor vertebrali.
Degenerarea incipienta a discului intervertebral L4.
Modificari spondilartrozice lombare.
Fara rotarii in ax a coloanei.
Mici prolapsuri L3, L4 cu atingeri radiculare L4, L5 bilateral.
Fara stenoza semnificativa a canalului spinal.
Fara modificari de semnal in structura conului terminal medular.
Fara formatiuni tumorale vertebrale.

Concluzie:
Mici prolapsuri L3, L4 cu atingeri radiculare L4, L5 bilateral.
Spondilartroza lombara.

Inainte de rmn am facut o radiografie sia m fost diagnosticat cu scolioza dorso'lombara. Sa inteleg ca defapt am spondilartroza lombara?

Doctorul de la neurochirurgie mi-a spus asa: "Nu ai nimic, nu tre sa fii operat. Trebuie sa te duci la doctorul de familie si sa-ti dea sa faci fizioterapie".

O sa fie suficienta fizioterapia?
Dupa cat timp o sa ma pot apuca sa fac sala?(daca mai pot face)
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Cu respect,
Ginel
4 comentarii
0
04-07-2011, ora 11:34
stilnox
Nu este medic/terapeut
stilnox
Ginel, E mai de pret sanatatea decat..sala.. Desigur ca o terapie care se adreseaza zonei lombare iti e necesara, fara insa miscari bruste. Kinetoterapia, sau mai nou terapiabowtech sunt necesare pentru echilibrare osoasa. Deasemeni excercitiile fizice moderate, sub supraveghere medicala sunt indicate, de exemplu inotul. Multa sanatate..cand va fi cazul te vei putea gandi si la...sala.
0
04-07-2011, ora 16:28
Baiatu_87
Nu este medic/terapeut
Baiatu_87
Sunt cu totul de aceeasi parere cu tine! Sanatatea este cea mai importanta, eu mai mult eram curios daca mai pot face.
Peste 30 de min am sa ma duc la prima mea sedinta de fizioterapie si o sa intreb ce anume pot/ nu pot sa fac.
Cat despre inot, de vreo luna si ceva am inceput sa ma duc la bazin, o sa intreb fizioterapeutul daca trebuie sa fac ceva anume sau pur si simplu sa inot.
Multumesc pt raspuns!
0
14-07-2011, ora 21:27
mary68
Nu este medic/terapeut
mary68
As dori sa stiu si eu ce parere aveti despre rezultatul rmn sotului care are 50 ani:
La nivel L1-L2 protruzie discala circumferentiala, cu minima amprentare a sacului dural, fara conflicte disco-radiculare.
La nivel L2-L3, L3-L4: protruzii discale circumferentiale, cu mici hernii discale paramediene stangi ce amprenteaza sacul dural si determina conflict disco-radicular intracanalar L3, respectiv L4 stanga;minim contact radicular tangential L3 stang extraforaminal.
La nivel L4-L5 protruzie discala circumferentiala, cu schita de hernie mediana, amprentarea sacului dural si discret contact conflicte disco-radicular tangential intracanalar L5 stang.
La nivel L5-S1 protruzie discala circumferentiala, mai accentuata pe versantul drept, cu amprentarea sacului dural, pensarea gaurii de conjugare drepte ce asociaza conflict marcat disco-radicular intra si extraforaminal L5 drept; ingustarea gaurii de conjugare stangi ce asociaza conflict marcat disco-radicular intra si extraforaminal L5 stang
Rectitudine cu tendinta de cifoza a coloanei lombare.
deshidratari discale lombare etajate, cu diminuarea inaltimii discale L5-S1.
mici hernii intraspongioaseL1-L2.
Leziune nodulara vertebrala L3 hemagiom like de 14/11 mm.Plaja pseudonodulara osteocondensata L3, versant anterior.
Mici osteofite anterioare si laterale lombare.
Con medular cu semnal si morfologie normale, proiectat la nivelul T12-L1.
Multumesc mult
0
16-07-2011, ora 09:28
stilnox
Nu este medic/terapeut
stilnox
Cititi raspunsul meu de mai sus. Prin terapie, se poate echilibra sistemul osos. recomand tot terapia bowen, care este cea mai avansata terapie complementara.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul