RMN coloana

31-08-2014
camy1986
Nu este medic/terapeut
camy1986
buna seara.am si eu urmatoarele rezultate:
-listezis gradul 1 L5-S1
-degenerescenta hidrica discala L5-S1 si inaltime redusa a discului
-protruzie discala circumferentiala, subligamentara L4-L5
-hernie circumferentiala, subligamentara L5-S1, cu contact radicular bilateral, mai accentuat de partea stanga;rupturi fibrilice recente pe linia mediana.as dori si eu un sfat ce trebuie sa fac si cat de grava e situatia.va multumesc
2 comentarii
0
27-09-2014, ora 09:44
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Este necesar un consult neurochirurgical unde vi se va spune ce trebuie sa faceti in continuare.
Cu stima:
dr Petre Muresan
0
23-04-2015, ora 14:40
trabant
Nu este medic/terapeut
trabant
Mie mi se pare ca boala asta (spondilolistezisul) nu e bine abordata.M-a gasit si pe mine cu asa ceva la radiografie in ortostatism (la RMN nu s-a vazut), medical balneo-kinetoterapeut mi-a recomandat fizioterapie si kineto.Neurochirurgul mi-a facut un scurt examen din care mi-a zis ca nu exista compresii pe nerv, nu e de operat si mi-a zis la revedere.Reumatologul mi-a dat calmante si supramax articulatii, m-a pus sa fac o radiografie de sold si pa.Bolile astea de coloana sunt foarte complexe, nu tin de o singura specialitate si sunt abordate cam unilateral.Eu sunt inginer si sunt obisnuit sa iau lucrurile metodic.Ce intrebari as avea eu:
- in ce conditii progreseaza spondilolistezisul ?
- avansarea in varsta e un prognostic pozitiv sau nu ? (unele pareri spun ca, cu degenerescenta discala, discul se fibrozeaza si alunecarea se opreste, altii spun ca, din contra, instabilitatea creste si alunecarea progreseaza);
- trebuiesc luate minerale, calciu, magneziu, colagen sau altele ca sa creasca rezistenta osteo-articulara sau nu ?
- e bine sa te operezi mai devreme de spondilolistezis cand esti mai tanar, chiar daca nu e prea avansat, sau e bine sa astepti sa evolueze ? Nu tot la operatie ajungi ?;
- exista operatii de spondilolistezis fara sa iti ia grefa osoasa proprie ?
- trebuie purtat corset lombar mai mult timp sau nu ? (unii spun ca e bine, altii ca nu, ca se lenevesc muschii );
- se poate corecta deplasarea de vertebra prin terapie manuala (asezarea oaselor la loc- cum se spune) sau e prea riscant ?;
- daca listezisul are ca si cauza slabirea articulatiilor intervertebrale |(subtiere, atrofiere, etc.)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.