RMN COLOANA

11-11-2013
ioana antoanela
Nu este medic/terapeut
ioana antoanela
Bună ziua! Vă rog mult să-mi spuneţi cum se interpretează următorul rezultat la RMN la coloana lombară, efectuat în urma unor dureri şi amorţeli în special la piciorul drept: 'debord discal L3-L4 cu amprentarea sacului dural şi contact disco-radicular L4 intratecal bilateral; protruzie discală L4-L5 cu baza largă pe tot conturul posterior, cu amprentarea sacului dural şi contact discoradicular L5 intratecal bilateral; protruzie discală L5-S1, circumferenţială asimetrică, accentuată posterocentral şi posterolateral bilateral, cu contact discoradicular L5 extraforaminal bilateral'. Credeţi că ar trebui să mă operez? Precizez că acum o lună am făcut fizioterapie, durerea de spate s-a mai ameliorat puţin pentru vreo două săptămâni dar a revenit însoţită de durerea de picior pe care nu am avut-o până acum şi de amorţeală, mai ales când stau pe scaun, cu atât mai mult cu cât efectuez muncă de birou. În urma radigrafiei mi s-a pus diagnosticul de discopatie lombară supraetajată. Mulţumesc mult anticipat pentru orice răspuns sau sfat!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.