La cat timp dupa o operatie de colecistectomie laparoscopica, pot face un RMN?

19-11-2013
Ylla
Nu este medic/terapeut
Ylla
La cat timp dupa o operatie de colecistectomie laparoscopica(clipurile metalice sunt din titan) pot face un RMN cerebral. Eu fac pe 25 noiembrie doua luni de la operatie si postoperator am facu un sindrom vertiginos insotit de dureri puternice de cap. De aceea dupa un tratament facut neurologul m-a trimis sa fac un RMN cerebral. La un centru mi s-a spus ca pot face la alt centru ca este prea devreme si nu este indicat. Va rog un sfat.
7 comentarii
0
19-11-2013, ora 19:24
Dr. Claudia G.
Medicina generala
Dr. Claudia G.
La cat timp dupa operatie a aparut durerea de cap? A incetat sa mai apara durerea dupa tratamentul dat de neurolog pentru sindrom vertiginos? Va stiti cu probleme la coloana cervicala? Este posibil ca durerea sa fi aparut din cauza pozitiei incomode a capului in timpul interventiei, pe fondul unor probleme existente ale coloanei cervicale.
0
20-11-2013, ora 07:26
Ylla
Nu este medic/terapeut
Ylla
Dupa operatie durerea de cap a aparut iar sindromul la 3 saptamani.Am laut calmant la nevoie si betaserc.Am facut in 2009(cancer ovarian) si 2011(recidiva pelvina) chimioterapie secundar careia am facut o poliartropatie degenerativa care include si coloana vertrebrala.Durererile de cap apareau la chimioterapie iar un episod de sindr.vertiginos am avut dupa ultima serie de citostatice.In 2005, 2007, 2009, 2011, 2013 am facut anestezie gen. pt. operatiile efectuate legate de cancer(3), o eventratie si colec
0
20-11-2013, ora 14:46
Ylla
Nu este medic/terapeut
Ylla
La raspunsul anterior am vrut sa scriu colecist.Durerile de cap mai puternice le-am avut in 2011 in timpul citostaticelor si erau insotite de ameteala, senzatie de urechi infundate, nu auzeam bine si nu mai vedeam bine.Cam o saptamana dupa care imi reveneam treptat.La inceputul lui 2012 am avut prima data sindrom vertiginos doar o saptamana, apoi mi-am revenit.Acum dupa operatie nu stiu ce se intampla ca nu mi-am revenit in totalitate.Din 17 oct. iau betaserc de 24mg de doua ori pe zi si calmante cand apare durerea de cap.Ma ia din ceafa si imi prinde capul ca intr-un cerc care ma preseaza, asa simt.De aceea dr neurolog m-a indrumat sa fac RMN la cap.Eu o singura data am facut CT la cap in iulie 2012 si a fost rezultatul normal.Acum voi merge sapatamana viitoare la dr. pentru trimitere si voi vedea ce zice.Problema este cu ultima operatie ca am in corp acele clipuri de titan.La mine in oras sunt 2 centre unde pot face RMN si unul zice ca pot si altul ca nu pot deoarece e prea devreme si nu stiu cat de bine s-au fixat acele clipuri.Aici e dilema mea.Voi vedea.Va multumesc pentru raspuns.
0
20-11-2013, ora 20:10
Dr. Claudia G.
Medicina generala
Dr. Claudia G.
De obicei este nevoie sa treaca sase saptamani de la implantarea materialelor metalice pana la efectuarea RMN, pentru ca acestea sa fie incorporate de tesutul din jur, insa in cazul clipurilor din titan, care este un material non-magnetic, nu mai este nevoie sa se astepte atat. Asta este valabil in anumite conditii (care tin de campul magnetic aplicat si de durata investigatiei), de aceea este bine sa discutati cu medicul radiolog de la clinica la care doriti sa faceti RMN, el stie ce paramentri vor fi aplicati in cazul dvs.
Ar mai fi un aspect, si anume, trebuie sa aveti dovada scrisa cu privire la metalul (metalele) din compozitia clipurilor respective (adica sa fiti sigura si dvs., si radiologul ca pe langa titan nu mai este si alt metal care poate interfera cu RMN). Probabil pe biletul de iesire este trecuta aceasta informatie.
RMN-ul v-a fost indicat pentru a exclude o problema la nivel cerebral, insa daca aveti poliartropatie care a prins si coloana, merita investigat si pe partea aceasta.

Multa sanatate!
0
20-11-2013, ora 20:37
Ylla
Nu este medic/terapeut
Ylla
Multumesc mult pentru raspuns.Sanatate multa si dvs.
0
11-12-2013, ora 09:15
monica crenguta
Nu este medic/terapeut
monica crenguta
Am facut un IRM si am primit urmatorul rezultat.Ma durea capul, ameteam, imi amortesc mainile ca niste furnicaturi simt ;mi s-a gasit de ORL-ista in urma unei radiografii spondiloza cervicala.am aceleasi simptome insa acum ma dor si articulatiile si coloana in zona lombara.Iau arcoxia 90mg una /zi, midocalm 2/zi klacid 1/zi si unguent ketonal.Mi-a crescut tensiunea intr-o seara(168/78)-am luat jmate anxiar si un egilok de 25-pana la spital am ajuns cu tens mea de 110/68 puls 68, cred ca fac atacuri de panica, am facut EKG, ECO la inima ies bune dar mi-a dat concor de 2.5, iau cate jumate ca imi scade si pulsul tare si tens (oscileaza intre 98/5-119/68) PANA AJUNG LA GREUTATE NORMALA;AM 38 ANI 160CM /95 KG.REZULTAT IRM :T1sag, T2, FLAIR ax, T2 cor, fara contrastTIP APARAT :APERTO 0.4 T REZULTAT Artefacte metalice provenite de la lucrarea dentara a pacientei, ce determina stergereasemnalului in vecinatatea sinusului maxilar stang.Usoara atrofie cerebrala sub-si supratentoriala, simetrica, predominant externa.Sistem ventricular discret dilatat 'ex vacuo', cu topografie in limite normale.Structurile liniei mediene sunt in pozitie normala.Glanda hipofiza are inaltime redusa (3 mm), contur superior concav;este prezent LCR insaua turceasca -sa partial vida.Tija hipofizara este localizata median si are grosime normala.Spatii perivasculare largite, vizibile preponderent in jurul comisurii anterioare, cu hiposemnal T1 si FLAIR, hipersemnal T2.Usoara asimetrie craniana parieto-occipitala. HIPOPLAZIA SINUSULUI FRONTAL DREPT.:restul sinusurilor fetei, mastoide -normal aerate.Concluzii:Usoara atrofie cerebrala sub-si supratentoriala, simetrica, predominant externa.Sa partial vida.Fac analize la endocrine pana acum au iesit normale TSH, T4, prolactina, la eco tiroida e ok, suprarenalele ok ;astept rezultatul de la cortizol urina si sange si metanefrine.Ce parere aveti, ce ii recomandati ?Am ajns la capatul puterilor am avut si o lipsa deMg, iau equillibra si niste vitam cu minerale caci ma simpt stoarsa de putere.Va multumesc
0
11-12-2013, ora 17:05
monica crenguta
Nu este medic/terapeut
monica crenguta
Buna seara Adaug o intrebare"pot urma fizioterapie sau ceva de genul pt spondiloza cervicala?"Va multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Alimentația și digestia după colecistectomie (implicațiile lipsei vezicii biliare)
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  • 1,25 miliarde de oameni din întreaga lume suferă de dureri de cap
  • E normal să te doară capul uneori?
  •