Ce este un RMN?

32 comentarii 1 2
0
13-12-2015, ora 12:59
dedicelu
Nu este medic/terapeut
dedicelu
am un copilas de 8 luni suspect de hidrocefalie. Am facut un rmn in luna iulie apoi am repetet la 1 decembrie acelasi rmn. La consultul neurochirurgical de la Spitalul Marie Curie ne-a recomandat o angiografie, ca, dupa cum se vede pe rmn hidrocefalia este un efect secundar. Intrebarea este la ce perioada de timp se poate repeta rmn-ul avand in vederea varsta frageda. Va multumesc si astept un raspuns si la tel -*

(*modificat de admin)
0
01-01-2016, ora 15:35
adisala
Nu este medic/terapeut
adisala
buna ziua!in urma unei examinari irm la coloana cervicala am primit urmatorul rezultat:reducerea lordozei cervicale fiziologice, corpii vertebrali cervicali de dimensiuni si forma normale, cu structura normala;osteofitaza anterioara cervicala;discurile c5-c6 c6-c7 aplatizate si deshidratatemica hernie postero laterala stg a discului inter vertebral c5-c6cu compresiune tecala si radiculara stg si atingere radiculara dreapta, cu ingustare relativa de canal medular, diametrul antero posterior masurand la acest nivel 10mm;debord discal circumferential c6-c7 cu usoara compresiune tecala si atingere radiculara bilatelara;cordon medular cervical de aspect normal; concluzii:mica hernie de disc postero laterala stg c5-c6;debord discsl circumferential c6-c7;spondiloza cevicala;rectitudinea coloanei vertebrale. va rog frumos sa-mi explicati si mie cat de grava este problema si de ce sa ma feresc pt a nu se agrava situatia, vreau sa mentionez ca lucrez uneori in frig si curent si ma doare foarte tare coloana cervicala si umarul stang uneori si mana stanga.va multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns
32 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: rezonanta magnetica nucleara