RH negativ

26-01-2008
sellaa78
Nu este medic/terapeut
sellaa78
Buna ziua.
In urma unor analize am descoperit ca am RH negativ iar partenerul meu are RH pozitiv.as dori sa stiu ce analize ar trebui sa fac si costul acestora. Sant insarcinata in 16 saptamini si am 30 de ani.Va multumesc.
2 comentarii
0
27-01-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Este important sa mergi regulat la ginecolog, pentru supravegherea sarcinii; ai mai avut si alte sarcini?ai avut transfuzii in antecedente? Trebuie sa mai faci un test Coombs indirect pentru evidentierea anticorpilor antiD; atitudinea terapeutica depinde de acest test;
I. Daca este negativ, se repeta la 28 saptamani: din nou negativ, se administreaza imunoglobulina antiD la 28 saptamani si in primele72 ore dupa nastere;Daca este pozitiv la 28 saptamani, se fac dozari seriate la interval de 4 saptamani; daca titrul depaseste 1/16 se face amniocenteza cu dozarea bilirubinei inlichidul amniotic; Daca este mai mic de 1/16, este suficienta monitorizarea ecografica a fatului.
II. In cazul in care la acest prim test Coombs indirect se evidentiaza anticorpi antiD, atitudinea terapeutica depinde de titrul anticorpilor:
-sub 1/16, se repeta la 2-3 saptamani pentru a decela cresteri bruste;
-peste1/16 se urmareste valoarea bilirubinei in lichidul amniotic amniotic(biliamnie), prin amniocenteze repetate de la 28 saptamani
Numai bine:)
0
23-04-2008, ora 00:00
antheea_82
Nu este medic/terapeut
antheea_82
Buna ziua!
Si eu am aflat de 2 sapt ca sunt insarcinata, aveam Rh+, iar azi mi-am facut analzele si am aflat cu stupoarea ca am Rh-, sunt ingrijorata deoarece am facut o intrerupere de sarcina in urma cu 6ani si nu mi-am facut vaccinul stiind ca am Rh+. Miine merg sa repet acest test la alta clinica si il i-au si pe sotu care nu stiu ce Rh are sper sa-l aiba negativ ca dac nu nu stiu ce am sa fac. Sper sa fi gresit analiza si sa-l am Rh+. Va mai scriu maine cand sper sa fiu mai optimista.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul