rh negativ eu si sotul rh pozitiv

16-08-2007
DANDI
Nu este medic/terapeut
DANDI
BUNA!eu am rh-negativ, iar sotul rh-pozitiv.avem un copil de un an si trei luni perfect sanatos.ne mai dorim inca un copil si as vrea sa stiu daca pot ramane insarcinata acum sau trebuie sa asteptam sa treaca o anumita perioada.am nascut prin cezariana si in 72 ore de la nastere mi s-a facut acel vaccin pt rh.multumesc.
15 comentarii
0
16-08-2007, ora 00:00
armeana
Nu este medic/terapeut
armeana
Buna Dandi, eu am RH negativ, sotul pozitiv, am 3 copii, nu mi sa favcut injectia acel vaccin, cu primul nu am avut probleme are 27 de ani, cu al doile in timpul nasterii a facut icterul care trebuia sa il faca dupa 48 de ore, am fost trimisa la Cluj imediat dupa nastere si i sa facut schimbul de sange, este sanatoasa, nu are probleme, are 25 de ani, cu al 3 tot asa am patit, din nou la Cluj, schimb de sange, este sanatos, fara probleme, are 17 ani, mentionez ca am facut analizele si eram in cea mai mica grupa de anticorpi.Multumesc la Dumnezeu ca sunt toti sanatosi, 2 fete si un baiat.
Gravida vei ramane dar consulta un medic, Dumnezeu sa-ti ajute.
0
03-10-2007, ora 00:00
sasha_soho
Nu este medic/terapeut
sasha_soho
buna sunt un barbat cu grupa sanguina (0)rh- si prietena mea are rh+.
va rog sa ma ajutati exista vreun risc pentru a face un copil si daca da cum se poate ameliora?va multumesc!
0
03-10-2007, ora 00:00
DANDI
Nu este medic/terapeut
DANDI
buna!atat timp cat prietena dvs are rh pozitiv nu e nici o problema.exista probleme doar in cazurile in care femeia il are negativ.
0
08-12-2007, ora 00:00
Bali
Nu este medic/terapeut
Bali
Eu am RH -, iar sotul RH+, dar am aflat despre aceasta doar la cea de a II sarcina. Al II copil l-am nascut prin cezariana, la nastere nu a avut nimic, dar la 3 luni a avut o criza. Transfuzie nu i-au facut. Acum copilul are 1 an si 4 luni, probleme nu a mai avut, insa mii frica sa nu se repete. Si-a format copilul deja sangele, la ce ma pot astepta in viitor? Va rog raspundeti
0
03-03-2008, ora 00:00
aimee76
Nu este medic/terapeut
aimee76
buna, sunt noua pe sait.cine ma poate ajuta si pe mine?eu am rh neg, sotul pozitiv, am o fetita de 3 ani, inaintea ei 4 intreruperi, dupa nasterea ei o intrerupere, am.mai am vreo sansa sa am oare un copil sanatos?nu am stiut ca dupa intrerupere trebuie facut acel vaccin.am 32 de ani.va multumesc
0
03-03-2008, ora 00:00
aimee76
Nu este medic/terapeut
aimee76
am uitat sa menteonez ca fetita este sanatoasa cu toate ca mi s au dat putine sanse, sarcina a mers bine nu am avut anticorpi, am nascut prin cezariana.a facut un ihter dar usor.
0
14-03-2008, ora 00:00
Mia
Nu este medic/terapeut
Mia
eu am rh- si sotul rh+, acum 10 luni am nascut o fetita sanatoasa cu rh- aceasi grupa cu a mea, medicul ginecolog care m-a supravegheat in timpul sarcinii mi-a spus imediat dupa ce am nascut ca nu tb sa fac acel vaccin ca fetita are aceiasi grupa de sange si acelasi rh ca si mine si nu prezinta un risc urmatoatrea sarcina.asa sa fie oare?
ce tb sa fac la urm. sarcina
0
21-03-2008, ora 00:00
DANDI
Nu este medic/terapeut
DANDI
DUPA PRIMA SARCINA MI S-A FACUT VACCINUL FARA SA SE DETERMINE RH-UL COPILULUI.E ADEVARAT CA DACA EL IL ARE TOT NEGATIV NU TI S-AU FORMAT ANTICORPI.EU ZIC CA TOTUSI ESTE BINE SA SE FACA VACCINUL INDIFERENT DE RH-UL COPILULUI.EU SUNT INSARCINATA CU AL DOILEA COPIL SI AM FOST LA MAI MULTI DOCTORI SI M-AU ASIGURAT CA DACA AM FACUT VACCINUL NU O SA AM NICI O PROBLEMA.LA AL DOILEA COPIL E BINE SA MERGI SA-TI DETERMINI ANTICORPII CA SA FII LINISTITA.
0
01-04-2008, ora 00:00
nina_n12
Nu este medic/terapeut
nina_n12
Buna ziua.Am si eu o problema.Am rh negativ si sint insarcinata in 2 luni.Sotul acum face analizele maine va spun. Ce imi recomandati?Cu respect Nina.
0
24-04-2008, ora 00:00
Yoda
Nu este medic/terapeut
Yoda
prietena mea are 25 ani si avut un avort la 19 ani si are rh-, dupa avort nu a urmat tratament cu vaccin. dupa doi ani a facut pleurezie dreapta si a fost suspecta de TBC urmand tratament cu antibiotice 6 luni(ma intreb daca nu a avut o influienta asupra cantitatii de anticorpi specifici?). in prezent este clinic sanatoasa.
eu am rh+, ce pasi ar trebui urmati pentru riscuri minime la o urmatoare sarcina? trebuie urmat tratament inainte sau de facut analize specifice pt a afla situatia exacta?
0
05-05-2008, ora 00:00
camelia1975
Nu este medic/terapeut
camelia1975
Am un copil de 6 ani, anul trecut in iunie am pierdut o sarcina, am RH negativ si sotul meu RH pozitiv, nu am facut vaccinul cu inunoglobulina (nici dupa prima sarcina, nici dupa ce am pierdut sarcina anul trecut)...vreau sa mai fac un copil, ce trebuie sa stiu? exista riscuri?
0
19-06-2008, ora 00:00
MariaAlba
Nu este medic/terapeut
MariaAlba
Buna, ma numesc Maria si am RH negativ iar sotul meu RH pozitiv. Acum 3 ani am facut un avort, binenteles ca nu mi-am stiut RH si nu am facut nici o injectie. Acum sunt insarcinata in saptamana 8-9, si de 2 zile am aflat ca am RH negativ. Ne dorim foarte mult acest copil si imi doresc tare mult sa fie sanatos. Daca a mai fost cineva in cazul meu va rog sa imi dati un raspuns. Multumesc!
0
07-04-2012, ora 05:56
Cata cata
Nu este medic/terapeut
Cata cata
Buna ziua!
Sunt o mamica cu rh negativ si la prima nastere mi s-a facut vaccinul. Acum sunt insarcinata cu al doilea copilas si mai am vreo doua saptamani pana la nastere. Am facut dozari de anticorpi si a iesit ca totul e bine. As dori sa stiu daca la nastere va fi nevoie sa fac din nou vaccinul (noi am dori sa mai avem un bebe pe viitor). Multumesc.
0
10-04-2012, ora 13:18
alina23mai
Nu este medic/terapeut
alina23mai
Buna! Daca vorbesti cu dr iti va spune la fel: daca va avea si copilasul Rh- nu trebuie sa faci vaccinul, dar daca el va avea Rh+ si tu vrei sa mai ai un bebe, va trebui sa iti faci din nou acel vaccin dupa nastere. Si eu am Rh- si acum 3 luni am nascut al doilea copilas, si din nou am facut vaccinul pt ca el are Rh+. Sa ai o nastere usoara, un bebe sanatos si sa te refaci repede sa ai grija de ei! :)
0
19-11-2015, ora 14:06
cmoldovan
Nu este medic/terapeut
cmoldovan
Exista si medici care ajuta pe acest subiect?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul