am aflat ca am RH negativ si sotul RH pozitiv - sfaturi

01-04-2009
mihacoco
Nu este medic/terapeut
mihacoco
Buna ziua, numele meu este MIHAELA tocmai am aflat ca am RH negativ si sotul RH pozitiv.acum9 ani am avut 2 intrerupri de sarcina nu am stiut ca am RH negativ si nu mi am facut nici un vacin nimik.am 29 de ani si imi doresc un copil as dori sa stiu in ce masura imi poate imfluenta RH aparitia unei sarcini si dezvolatrea ei.ce ar trebui sa fac acum?.va multtumesc frumos
6 comentarii
0
02-04-2009, ora 11:23
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Neaparat consulta-te cu un ginecolog cu rabdare si competenta. Incompatibilitatea asta nu-i de neglijat, iti poate crea neajunsuri in timpul sarcinii, sa pierzi sarcina etc. Din cate stiu se poate face ceva, dar numai sub supravegherea medicului. Numai Bine!!
0
02-04-2009, ora 11:26
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
-*


-* Daca dai cautare pe google, dupa cuvantul Rh negativ gasesti cam toate informatiile, ramane sa te consulti cu medicul. Aceeasi



(*modificat de administrator)
0
30-04-2009, ora 17:55
ME_ssor
Nu este medic/terapeut
ME_ssor
am o cunostinta cu rh negativ si acum are un bebe de 2 luni super sanatos, exact cazul tau.Ea a mers la un ginecolog si i s-a dat un vaccin care trebuie facut la o perioada limita dupa concepere, sarcina a decurs normal si nu a mai avut probleme.
0
10-06-2009, ora 17:20
mariasa
Nu este medic/terapeut
mariasa
Buna Mihaela,
Cand aveam 23 ani am avut un avort. La 27 ani am nascut un baiat, iar la 41 ani am nascut o fetita. Am un baiat de 15 ani si o fetita de 1 an si jumatate. Pana la sarcina cu fetita nu am stiut ca am rh negativ, am impresia ca mai inainte nu se facea. Afland ca am rh negativ la sarcina cu fetita si avand si 41 ani doctorul mi-a recomandat sa nu pastrez sarcina ca va iesi cu malformatii, sindrom Dauwn etc...Am facut in Bucuresti draiw test si 3D, eram in 5 luni, iar rezulatatul testului a iesit prost. Pe o scara de la 1 la 8, 60% era pt sindrom Dauwn. Doctorul mi-a recomandat amniocentoza, dar a explicat ca exista riscuri, ca trebuie sa dau o semnatura pt asta etc. In final am plecat la mare si mi-am vazut de vacanta si am riscat. Am nascut in decembrie o fetita sanatoasa perfect. Toti se mirau cand auzeau ca am rh negativ si mai ales 41 ani. Totul e perfect si este o fetita sanatoasa, nici macar nu mi-a racit, fata de toti vecinii mei cu copii mici care îi au numai răciţi.Fii curajoasa si nu te mai gândii la tot ce e rău. (eu am grupa A2 RH neg, sotul B3 RH poz şi copii au A2 cu RH pozitiv). Astept vesti de la tine.
0
03-02-2010, ora 15:37
AndyV
Nu este medic/terapeut
AndyV
Vand vaccin Rhophylac. Bebe al nostru are Rh negativ si nu mai este necesar. Este varianta noua a vaccinului Rhogamma.
-*




(*modificat de administrator)
0
22-10-2010, ora 18:51
bv95frv
Nu este medic/terapeut
bv95frv
am 38 ani si sunt insarcinata in 22 sapt., am Rh negativ. Pana la 22 sapt nu mi-au iesit anticorpi, dar acum DA, 14 daca stie cineva ce inseamna. Medicul mi-a spus ca la aceasta valoare nu e nici o problema cu bebe, dar sunt putin ingrijorata.Stiti cum e cand apare ceva nou la sarcina...am facut amniocenteza si am facut si vaccinul Imunoglobulina anti_D dupa interventia de acum 4 sapt. Oare credeti ca trebuie sa mai fac vaccinul dupa 28 sapt???? Medicul a spus sa dorm linistita si sa repet anticorpii ca si pana acum, peste o luna.. analizele de la amnio au iesit bine ca si celelalte.daca puteti sa imi dati vreun sfat, a fi OK...va pup, multumesc...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul