Eu - RH negativ, sotul - RH pozitiv

28-08-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Mi-am facut analizele si mi-a iesit rh negativ. Sunt foarte trista si neincrezatoare in ceia ce priveste vitoarea sau viitoarele sarcini Confused.
Ce puteti sa-mi spuneti despre acest rezultat? Sotul meu are RH pozitiv si nu am facut nici o intrerupere de sarcina pana acum.
Mi-a intarziat 2 saptamini menstruatia si am de cateva zile greturi pe parcursul zilei (de obicei dupa ce maninc), uneori si noaptea, stare de agitatie. Mi-am cuparat un test de sarcina si mi-a iesit negativ. Oare sa repet testul sau sa ma duc direct la ginecolog?
P.S. Mi-am facut si testul pt. toxoplasmoza dar inca mai astept rezultatul.
Va multumesc anticipat!
5 comentarii
0
28-08-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Poti sa repeti testul de sarcina, dar precum probabil stii si tu aceste rezultate nu sunt 100% corecte. Daca vrei sa fii mai linistita sigur ca poti sa mergi la ginecolog.
In ceea ce priveste Rh-ul, vei face tratament in timpul sarcinii cu imunoglobuline si nu vor fi probleme nici la aceasta sarcina si nici la urmatoarele, atat timp cat respecti indicatiile medicului.
0
10-09-2007, ora 00:00
doctorgineco
Identitate neconfirmată
doctorgineco
Consultati un medic ginecolog pentru a efectua si o ecografie de sarcina. Pe parcursul sarcinii se efectueaza teste specifice- anticorpi antiRh si eventual se face tratament injectabil cu imunoglobuline specifice. Despre toate acestea veti discuta deschis cu obstetricianul dvs si puteti duce la termen o sarcina in bune conditii, iar neonatologul de asemenea va monitoriza starea copilului dvs. Va doresc mult succes si optimism.
0
06-12-2007, ora 00:00
samira
Nu este medic/terapeut
samira
buna ziua!va rog sa mi raspinde-ti la o intrebare!acum 4 ani am avut sifilis l am tratat pana in momentul de fata cu moldamine si peliciline dar vdrl imi apare cu 2 cruciulite cateodata cu una...la anul as vrea sa pot ramane insarcinata...spune-ti-mi daca poate afecta copilul..adica il pot naste sanatos sau exista riscuri...va implor sa-mi raspunde-ti
0
14-08-2008, ora 00:00
iolandan
Nu este medic/terapeut
iolandan
buna! in ceea ce priveste viitoarele sarcini, este pe piata un vaccin anti Rh care se administreaza in maximum 12 ore de la nastere astfel incat sa fie posibila inca o sarcina cu Rh negativ. intreaga medicul ginecolog si farmacistul pentru a-ti explica in detaliu. Multa sanatate!
0
25-05-2009, ora 14:45
mihaelaD
Nu este medic/terapeut
mihaelaD
Daca am aflat acum un an ca am RH negativ, daca am avut 2 avorturi inainte, nu am facut niciun vaccin si daca-mi doresc un copil, ce sanse are sa fie normal? Sau cu alte cuvinte mai pot repara greselile facute? Este medicina atat de avansata incat sa-mi garanteze un copil sanatos? Cat de mult va depinde sanatatea copilului meu de doctorul pe care-l voi alege?

Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.