RGE copil, tratament omeprazol este necesar un hepatoprotector

25-08-2009
radu simona
Nu este medic/terapeut
radu simona
Buna ziua,

Piticul meu de 2 ani si 3 luni a fost diagnosticat de catre medicul gastroenterolog cu RGE. Vomita des, asa a fost dintotdeauna, are perioade cand vomita 1 data pe zi in timpul unei mese, dupa care reluam masa si totul e ok. Nu a pierdut niciodata in greutate, are 13, 5 Kg. Am facut analize pt helicobacter pilory (negativ), antigen giardia (negativ), tranzit barital ( duoden spasmatic, stomac hipoton, hipochinetic). Ni sa recomandat inainte de a face alte investigatii invazive sa urmeze un tratament cu omeprazol 10mg ( am gasit ortanol), 1 pastila pe zi timp de 40 zile. Am citit ca acesta poate avea reactii adverse asupra ficatului, as vrea sa-i dau un hepatoprotector avand in vedere ca tratamentul va fi destul de lung. Ce hepatoprotector as putea sa-i dau fara a-i produce iritatii ale stomacului.

Multumesc mult
6 comentarii
0
25-08-2009, ora 18:21
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Va sfatuiesc ceva mai intelept decat luarea unui hepaprotector pentru a elimina efectul unei toxine chimice caci boala copilului poate fi vindecata si fara toxine chimice !
Mai ales ca nu exista garantie ca va ajuta ! Si pun mana in foc ca nu o sa va ajute !!!
Cititi in acest forum sa vedeti pe cati ajuta astfel de medicamente...

Consultati mai intai un medic homepat cu experienta pt. problema copilului caci afectiunea pe care o are este foarte usor de vindecat la copii si simptomele prezente sunt cunoscute si pot fi vindecate de homeopatie FARA efecte secundare si fara nevoia unui hepaprotector !

Nui exista un hepaprotector care sa anihileze complet daunele aduse de medicament mai ales ca daunele nu se restrang numai la ficat ci la intregul corp.

Daca ati folosit acest medicament si nu a ajutat, va fi si mai greu sa-l vindecati ulterior !

Daca imi dati o adresa de email va pot indruma eu la un medic care va poate ajuta.
Ar fi pacar de "pitic" sa ajunga sa ia omeprazol !


Mai jos cateva traduse:

Efectul secundar de la boala copilui diagnostica cu RGE este chiar RGE !!!
Medicamentul produce printre altele RGE si VOMA, cum credeti oare ca o sa le vindece ??????????

Efecte gastrointestinale: - diaree, durere abdominala. rau, , voma, constipatie, anorexie, colon iritabil, gaze, gura uscata, candida la esofag, polip la stomac, etc etc.

"Gastrointestinal side effects have included diarrhea (3.0% to 3.7%), abdominal pain (2.4%), nausea (2.2% to 4%), vomiting (1.5% to 3.2%), constipation (1.1%), anorexia, irritable colon, flatulence, dry mouth, esophageal candidiasis, and persistent achlorhydria in a Zollinger-Ellison patient. Gastric polyps, hyperplasia of gastric enterochromaffin-like cells, and atrophic gastritis have been reported after long-term therapy. Campylobacter gastroenteritis has been identified in one case-control study."

Angina, tahicardie, palpitatii, hipertensiune, brachicardie, etc

"These have included angina, tachycardia, bradycardia, palpitations, hypertension, and peripheral edema."

La piele: mancarime, caderea parului, piele uscata, furunculoza, necroza, dermatita, vasculita.

Dermatologic side effects have included rash and rare reports of pruritus, alopecia, dry skin, hyperhidrosis, and cases of disseminated epidermal necrosis, furunculosis, and exfoliative dermatitis. At least one case of vasculitis has been reported, in addition to a case of dermatomyositis.

etc etc etc etc...

SI NU UITATI CA LUAREA ACESTUI MEDIMACENT NU VA DA NICI O GARANTIE !
Si dupa ce l-ati luat nu mai puteti scoate efectele nocive din corp nicodata.

Asa ca ganditi-va bine la ce va spun. Homeopatia va poate vindeca copilul fara efecte nocive pe altundeva si merita incercata mai intai.
0
25-08-2009, ora 18:31
radu simona
Nu este medic/terapeut
radu simona
Copilul a urmat un tratament homeopat cu: gastro drnor, assa foetca, nitric acid, mercurius corrosivus, rhud tox. Dar frecventa frecventa starilor de voma sa agravat in timpul tratamentului... Poate imi recomandati un alt medic homeopat
0
25-08-2009, ora 19:52
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Liv 52 sirop pediatric ; e din plante si e foarte bine tolerat.Trebuie sa mergi neaparat cu investigatiile mai departe caci cred ca este ceva ce poate fi corectat.Endoscopia, examenul fibroscopic practicat cu fibroscop pediatric va da informatii foarte utile.Nu stiu de ce nu s-a facut si endoscopie copilului inainte de a incepe vreun tratament ; erau sanse mari ca sa se afle cauza RGE si terapia putea fi orientata mai tintit.
0
25-08-2009, ora 20:37
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Gaviscon Advance este foarte bun pt RGE!


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
25-08-2009, ora 21:18
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
La copilul asa micut se face un amestec alcatuit din Losec si Motilium, se alcatuieste un praf care este divizat in mai multe doze si se da in functie de varsta copilului.Daca esti din Iasi sau din Moldova poti veni la Spitalul de copii " Sf. Maria " la dl. profesor Marin Burlea, seful clinicii de gastroenterologie de la acest spital.
0
25-08-2009, ora 22:15
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Nici unul din remediile de mai sus nu este remediu de voma si RGE la copii, s-ar putea sa fi nimerit la un homeopat amator sau ca remediul potrivit sa nu fi fost inca gasit de medic. Exista si cazuri dificile insa desi ma indoiesc tare ca remediile de mai sus ar aduce ceva la simptomele lui.

Incercati in Timisoara la Dr. Jurj (drjurj.ro) sau in Bucuresti la clinica Christiana.
Dati-mi si o adresa de email va rog.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Voma si diaree - primul ajutor
  •