REZULTAT PAPANICOLAU

20-03-2012
ELENA1969
Nu este medic/terapeut
ELENA1969
BUNA ZIUA,
AM AVUT O PROBLEMA (HEMORAGIE), IA LA SPITAL MI S-A SPUS CA AM UTER FIBROMATOS. CARE SUNT SIMPTOMELE ACESTUI DIGNOSTIC ? APOI AM FACUT TESTUL PAPANICOLAU SI MI S-A DAT REZULTATUL : FROTIU CU CELULE ENDOCEVICALE METAPLAZIATE DISCARIOTICE, INTERMEDIARE CITOLIZA INFLAMATORIE, RARE HEMATII. ASC-H. ROG EXAMEN COLPOSCOPIC DE CONTROLAT SI HPV.
VA ROG, SA IMI SPUNETI SI MIE CE REPREZINTA SI DACA ESTE CEVA GRAV. DOCTORITA MI-A SPUS CA NU ESTE NICI BINE NICI RAU SI SA IMI FAC TESTUL DE GENOTIPARE HPV, PE CARE NU L-AM FACUT INCA. VA MULTUMESC. ELENA
1 comentarii
0
22-03-2012, ora 15:11
raisuca
Nu este medic/terapeut
raisuca
buna ziua,
la uterul fibromatos iti pot da doar o definitie:
Uter fibromatos
boala caracterizata prin aparitia de fibroame (tumori fibromatoase) sau a unei fibroze (cresterea fibrelor intr-un tesut).
Sinonim: fibromatoza, uter nodulos.
Fibromul uterin este o masa celulara ce se dezvolta la nivelul uterului. Fibromul se poate dezvolta in interiorul cavitatii uterine, la exteriorul uterului sau in grosimea peretelui acestuia.
Fibromul mai este numit si tumora fibroasa, leiomiom sau miom, dar acesta nu este o tumora maligna (cancer). Fibromul nu trebuie tratat decat in momentul in care creeaza probleme.
Fibroamele sunt mai frecvent intalnite la femei de 30-40 de ani. Pana la varsta de 50 de ani, 80% din femei prezinta fibroame uterine.
Simptome
Simptomatologia se poate dezvolta incet in cativa ani sau rapid in cateva luni. Majoritatea pacientelor cu fibrom uterin prezinta simptome usoare sau sunt asimptomatice si nu vor avea nevoie niciodata de tratament.
Pentru unele paciente, simptomatologia fibromului devine o problema. In unele cazuri, primul semn poate fi dificultatea aparitiei unei sarcini.
Simptomele si problemele cauzate de fibromul uterin sunt:
- sangerari menstruale anormale; pana la 30% din paciente prezinta schimbari ale ciclului menstrual, de exemplu:
- cicluri menstruale prelungite care pot cauza aparitia anemiei
- dismenoree
- sangerari inainte sau dupa menstruatie
- sangerari intre menstre
- durere sau presiune pelvina, de exemplu:
- durere in abdomen, pelvis sau partea inferioara a spatelui
- durere la contact sexual
- distensie si presiune abdominala
- probleme urinare, de exemplu:
- mictiuni frecvente
- incontinenta urinara
- blocaj renal aparut dupa blocaj ureteral (rar)
- alte simptome:
- dificultate tranzit intestinal
- infertilitate - uneori, fibromul face dificila aparitia unei sarcini
- probleme in timpul sarcinii, cum ar fi dezlipire de placenta si travaliu prematur
- avort spontan.
iar testul hpv se face ca sa vada daca ai virusul Papilloma care sa duca la cancer de col uterin. Multa sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.