Rezultat secretie vaginala

20-06-2009
yony04
Nu este medic/terapeut
yony04
am o scurgere abuldenta care necesita tampon..de vreo 4 luni...am facut examenul secretiei vaginale si rezultatele sunt;
celule epiteliale superficiale-frecvente izolate si in placarde
celule epiteliale intermediare-frecvente izolate si in placarde
leucocite polimorfonucleare-rare
flora microbiana-saraca
flora microbiana-tip.-bacili gram pozitiv(doderlein)
diplococi-absenti
candida-absenta
trichomonas vaginalis-absent
este posibil sa fie gresite rezultatele...odata ce eu am luat tratament 4 luni dupa aceasta analiza si am aceleasi simptome(scurgeri abuldente galben-verzui)??????
am o rana pe col mai veche, care s-a cicatrizat partial iar la colposcopie s-a vazut foarte mare...m-i s-a spus ca am o imfectie...colpita insa eu trebuie sa fac din nou colposcopia pentru ca au tecur acele 4 luni de tratament!!!cum sa fac iar colposcopia daca eu nu m-am vindecat complet???ce sa fac???ce am???
3 comentarii
0
21-06-2009, ora 20:33
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Scurgere galben- verzuie , urat mirositoare inseamna, de obicei, infectie cu Trichomonas sau cu gonococ Repeta examenul bacteriologic si parazitologic al secretiei vaginale precum si o antibiograma la un alt cabinet de ginecologie.Tipizarea HPV si testul Papanicolau sunt iarasi de mare importanta pentru tine.Fa aceste teste, trateaza-te si cauterizeaza cat mai rapid acea rana de pe col, nu o lasa asa daca se intarzie cicatrizarea.Fara relatii sexuale pe perioada terapiei.Numai bine!
0
21-06-2009, ora 20:49
yony04
Nu este medic/terapeut
yony04
multumesc pentru raspuns!!!!asa voi face...la test Papanicolaurezultatul a iesit.._frotiu negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna si m-i s-a spus ca este rezultat bun.secretia nu este urat mirositoare dar este atat de abuldenta incat schimb cateva tampoane...de vreo 4 luni...si am mai aflat ca ar trebui sa fac o pauza de 3 luni caci am luat prea mult tratament..dar oricum voi repeta analizele...MULTUMESC MULT!!!!
0
08-07-2009, ora 20:27
MAIA86
Nu este medic/terapeut
MAIA86
Buna ziua, , ma puteti ajuta va rog, am fost si mi-am facut o lama azi,.puteti sa-mi spuneti daca e bun acest papanicolau.Va MULTUMESC.
Celule epiteliale Superficiale XX
Celule epiteliale IntermediareXX
Celule epiteliale ParabazaleX
GranulociteXX
CLASIFICARE PAPANICOLAU CII
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •