Rezultat computer tomograf

20-03-2010
simonaflori
Nu este medic/terapeut
simonaflori
rog foarte mult sa ma ajute si pe mine cineva cu o parere sau daca ati trecut prin aceasta situatie!!!!!!!
ce parere aveti despre rezultatul computerului tomograf pe care l-am facut si sunt foarte ingrijorata.

am 41 de ani si acum 2 ani am fost operata cu diagnostic: ovare polichistice, in urma careia m-am operat histerectomie totala(si epiploon). la biopsie mi sa descoperit: ovar1-chist adenocarcinom, papilifer cu zone slab diferentiate, cu proliferare compacta a celulelor atipice.;ovar 2-chist adenocarcinom, papilifer cu zone solide, slab diferentiate, invaziv in peretele chistic si la nivelul extremei ovariene peritoneale. tesut adipos epiploic cu metastaza de adenocarcinom slab diferentiat cu punct de plecare ovarian.
dupa care am urmat 6 sedinte de chimioterapie. la control am fost regulat, analizele rezultant foarte bune inclusiv rezultatul ct.
in urma unei analize ca-125 a rezultat o crester a markarilor (112, 5u/ml).
am facut un nou ct in urma caruia rezulattul este urmatorul:

computer tomograf abdomen pelvis cu substanta de contrast

ficat cu dimensiuni hipertrofie de lob drept, structura omogena, fara procese focare primare sau secundare; fara dilartatii de cbih sau cbeh.
vena porta, confluent spleno-mezenteric, vena splenica cu calibru normal omogen opacifiate.
colecist cu pereti subtiri, fara calculi.
pancreas cu dimensiuni normale, fara dilatatii de wirsung.
splina cu dimensiuni normale, omogena.
glande supra renale cu aspect ct normale.
rinichi, structura si functie in limitele normale; fara calculi fara dilatatii de spc.
vezica urinara cu aspect ct normal.
status posthiterectomie totala cu anexectomie bilaterala.
ascita in cantitate minima perihepatic, perisplenic si in pelvis.
fara adenopatii abdomino-pelvine.
noduli peritoneali solizi, iodofili, cei mai mari de ~3, 5 cm la nivel omental, mai numerosi si de mai mari dimensiuni in flancul drept si in pelvis.
fara leziuni osoase sau pulmonare cu caracter secundar vizibile pe sectiunile efectuate.

concluzii:
determinari secundare peritoneale.
ascita paraneoplazica in cantitate minima.

va multumesc anticipat!
6 comentarii
0
21-03-2010, ora 17:01
Ylla
Nu este medic/terapeut
Ylla
Mergeti urgent la oncolog, din CT rezulta metastaze la nivelul omentului.Trebuie facut iar tratament.Eu am un cancer ovarian seros depistat in ianuarie 2009 in urma operatiei de histerectomie totala si omentectomie, adica mie mi-a fost scos odata cu tot aparatul genital si omentul.Dr. care m-a operat mi-a explicat ca pe acest oment(prapure) pot apare ulterior metastaze si de aceea mi l-a scos.Interresati-va daca este cazul acum sa vi-l mai scoata.Eu am 45 de ani si stadiul a fost 2a, am facut 8 sedinte de chimioterapie anul trecut, am 7 luni de cand am terminat tratamentul.Nu trebuie sa mai stati mergeti la medic si vedeti care este solutia.Va doresc multa putere si multa sanatate.
0
21-03-2010, ora 17:17
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
trebuie sa reactionati dvs si oncologul dvs cat mai repede. Posibil sa va fie recomandata o noua interventie chirurgicala. Daca e recomandata atunci ar trebui sa ascultati de recomandare. Nodulii s-au descoperit dupa 2 ani de la operatie, inseamna ca adenocarcinomul a reactionat oarecum acceptabil la chimioterapie. Probabil se vor incerca citostatice nefolosite inca de dvs, dupa ce se gaseste un citostatic la care reactioneaza bine determinarile secundare sau CA 125 scade dupa ce e administrat. Atunci boala intra in remisie. Singurul sfat e sa nu va demoralizati.
0
01-04-2010, ora 10:00
mariusjimy
Nu este medic/terapeut
mariusjimy
buna ziua, mama mea a facut tratament cu citostatice acum 1 an, de la ultimul tratament din noiembrie rezultatele analizelor au iesit bune, adica marcari tumorali au iesit sub 34 adicamai exact cam 7.8, intrebarea mea este dupa ultimul tratament si pana in luna martie cand a facut iar analizele markari tumorali au gasit celule canceroase cam 800, ce este de facut ?
sa repepete tratamentul sau care ar fi explicatia de ce au aparut iar ????
0
05-04-2010, ora 10:34
simonaflori
Nu este medic/terapeut
simonaflori
radicus
msi pt sfat. am reinceput chimioterapia si am si facut prima sedinta de citostatice. mi se administreaza acelasi tratament ca si prima data.
0
05-04-2010, ora 10:44
simonaflori
Nu este medic/terapeut
simonaflori
Autor: mariusjimy
la fel mi s-a intamplat si mie dar dupa un an jumatate de cand am terminat chimioterapia prima data. la mmine marcarii tumorali adica CA125 era de 112, 5 U/mL.. oncologul a spus k au mai scapat celule canceroase care nu au iesit la tomograf data trecuta iar din cauza la stres foarte mare ele au reactivat si s-au format acesti noduli peritoneali, si a recidivat.
asa ca si mama ta ar trebui sa faca un CT si ala ii va spune exact de ce au crescut marcarii asa de mult, dar trebuie sa se duca la oncologul ei si sa o indrume pt k nu e normal sa ii aiba asa de mult.
0
20-04-2010, ora 10:25
mariusjimy
Nu este medic/terapeut
mariusjimy
Buna ziua, mama mea de catva timp are un junghi si tot nu scapa de el il acer de ceva timp, aveti idee de la ce ar fi si cum s-ar rezolva, a luat si nospa si calmante si nimic
Cu respect,
Marius

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.