REZULTATE ANALIZE COPIL 8 ANI, VA ROG!!!!!

03-07-2009
cerase
Nu este medic/terapeut
cerase
Fiului meu tocmai i-am facut analizele si i-au iesit cam asa
sideremie-Fe-60
Limfocite-58.5
Granulocite-34.3
Numar absolut limfocite-3.3
Numar eritrocite-4.36
Hemoglobina-12.3
Hematocrit36
Poikilocitoza-scrie ceva de genul usoara..mai departe nu inteleg
neutrofile-33
Acum ia ferrum Hausman 15 pic de 2 ori pe zi.
De cateva zile face un scaun tare dar cu mucozitati alb galbui de-alungul acestuia. Medicul crede ca a racit la burtica. I-a dat Debridat si Sanzyme sirop. Dar...nu stiu...ce sa zic. M-am gandit sa-i fac si un coproparazitologic.
VREAU SA VA INTREB CE INSEAMNA ACESTE VALORI SI DACA AU VREO LEGATURA CU SCAUNELE SUSPECTE?
VA ROG!
VA MULTUMESC DIN SUFLET PENTRU TIMPUL ACORDAT
O mamica putin ingrijorata
2 comentarii
0
04-07-2009, ora 08:20
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Are o anemie usoara, nu e o anemie in adevaratul sens al cuvantului ; analizele sunt la limita inferioara a normalului nu sunt scazute sub normal, probabil poikilocitoza evidentiata in frotiul sanguin a dictat terapia. Durerile abdominale le poate avea si ca urmare a terapiei cu fier, dar siropurile primite sunt bune. Nu te alarma, scaunul este normal, ex. coproparazitologic ii poti face, dar daca iese ceva, nu suprapune alta terapie peste treapia cu fier.Eu zic sa-i faci examenul materiilor fecale dupa o luna, impreuna cu hemoleucograma.In aceasta vara da-i multe fructe, sucuri de fructe facute de tine, compoturi, evita bauturile carbogazoase.Numai bine!
0
04-07-2009, ora 14:07
cerase
Nu este medic/terapeut
cerase
Doamna doctor,

va multumesc din suflet pentru raspuns!!!! M-ati linistit. Incepem terapia cu fructe...Va doresc numai bine, multa sanatate! Nici nu stiti cat de mult a contat raspunsul dvs. Ma voi ruga pentru dvs!

Cerasela Radulescu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.